TopTip

Vatikánsky týždenník: Nový prefekt kongregácie pre liturgiu

Vatikánsky týždenník: Nový prefekt kongregácie pre liturgiu zdroj foto: pexels.com

Vo vatikanistických kruhoch sa veľmi očakávalo nedávne rozhodnutie pápeža Františka o mene nového prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Stal sa ním 71-ročný Mons. Arthur Roche, pôvodom z Anglicka, ktorý doposiaľ pôsobil ako sekretár tejto kongregácie. Zároveň s ním pápež vymenoval jej nového sekretára a podsekretára.

Nový prefekt je emeritným biskupom Diecézy Leeds a jeho biskupské heslo znie „Duc in altum“, čiže „Zatiahni na hlbinu“. Biskupskú konsekráciu prijal v roku 2001. Vo funkcii nahradil kardinála Roberta Saraha, ktorého zrieknutie sa úradu po dosiahnutí veku 75 rokov prijal pápež František 20. februára tohto roku.

Rocheho vymenovanie prichádza po období niekoľkomesačných špekulácií, ako aj po vykonanej vizitácii, ktorá sa v kongregácii začala ani nie mesiac po konci kardinála Saraha v jej čele. Podľa zverejnených informácií ju od 15. marca tohto roku vykonával biskup Claudio Maniago of Castellaneta, predseda liturgickej komisie Talianskej biskupskej konferencie, ktorý je členom kongregácie od roku 2016. Podieľal sa na dohľade nad novým talianskym prekladom omšových textov. Nešlo však o kanonickú vizitáciu; mala skôr konzultatívnu povahu s cieľom navrhnúť súbor mien nástupcu kardinála Saraha v jej čele.

Novým sekretárom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí sa stal 55-ročný minorita, Mons. Vittorio Francesco Viola, doterajší biskup Diecézy Tortona v regióne Piemont. Spolu s menovaním ho pápež František povýšil na arcibiskupa. Podsekretárom kongregácie bude 56-ročný Španiel, Mons. Aurelio García Marcías, doterajší vedúci úradu v rámci kongregácie, ktorého František vymenoval za titulárneho biskupa.

Malý seminár sv. Pia X. bude mimo Vatikánu

Okrem týchto personálnych menovaní pápež rozhodol tiež o tom, že tzv. Malý seminár sv. Pia X. bude od septembra presídlený za vatikánske hradby, aby sa takto mladí seminaristi fyzicky priblížili k mestskému kontextu, v ktorom študujú a venujú sa mimoškolským aktivitám.

Pri nedávnej audiencii pre rektora tohto seminára, otca Angela Magistrelliho, ho pápež František oboznámil s týmto rozhodnutím, ktoré sa už dlhodobo zvažovalo, a poďakoval mu za jeho prácu. Tento seminár bol vo Vatikáne založený pred 75 rokmi a podľa pápežovho názoru si uchováva svoju trvalú výchovnú platnosť.

František zároveň ocenil službu jeho mladých študentov pri liturgických obradoch v Bazilike sv. Petra a vyjadril želanie, aby táto nová etapa v živote Malého seminára sv. Pia X. poskytla dospievajúcim chlapcom nové príležitosti k rastu a rozvoju, predovšetkým v rámci podpory nových kňazských povolaní.

Momentálne prebieha tiež proces v kauze údajného zneužívania neplnoletých seminaristov. Ďalšie súdne pojednávanie v tomto procese, ktorý vatikánsky tribunál začal v septembri 2019, bolo stanovené na 7. jún.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.