TopTip

Vatikánsky týždenník: Nový majster pápežských liturgických slávení

Vatikánsky týždenník: Nový majster pápežských liturgických slávení

V pondelok, v deň výročia začatia 2. vatikánskeho koncilu, rozhodol pápež František o menovaní nového majstra pápežských liturgických slávení a vedúceho Pápežskej hudobnej kapely. Stal sa ním Mons. Diego Giovanni Ravelli. Narodil sa 1. novembra 1965 v talianskom Lazzate. V roku 1991 bol vysvätený za kňaza pre verejné duchovné združenie Kňazi Ježiša ukrižovaného, pričom bol neskôr inkardinovaný do diecézy Velletri-Segni. V roku 2000 získal diplom z pedagogickej metodológie na Fakulte pedagogických vied Pápežskej saleziánskej univerzity v Ríme a v roku 2010 doktorát z posvätnej liturgie na Liturgickom inštitúte Pápežského aténea sv. Anzelma. Od roku 2013 do súčasnosti bol vedúcim úradu Apoštolskej charity, kde pôsobil ako úradník už od roku 1998. Po spolupráci s Úradom liturgických slávení najvyššieho veľkňaza ako asistent obradov bol v roku 2006 vymenovaný za pápežského ceremoniára. Na túto pozíciu teraz za jeho nástupcu pápež vymenoval otca Cristiana Antoniettiho, sekretára nunciatúry, ktorý doposiaľ slúžil v Sekcii pre všeobecné záležitosti Štátneho sekretariátu Svätej stolice.

Okrem zverejnenia mena nového majstra pápežských liturgických slávení informovala Svätá Stolica aj o historicky úplne prvom normatívnom dokumente týkajúcom sa funkcie tzv. postulátora káuz blahorečenia a svätorečenia. Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, tieto smernice spolu so svojím sekretárom, arcibiskupom Fabiom Fabenem, podpísal dňa 11. októbra, čiže v deň výročia začiatku Druhého vatikánskeho koncilu a zároveň liturgickej spomienky na sv. Jána XXIII. Zverejnené boli krátko po tom na internetových stránkach kongregácie. Najväčšiu novinku, ktorú smernice prinášajú, predstavuje zákaz zastávať rolu postulátora osobám v hodnosti kardinála, biskupa či úradníka spomínanej kongregácie a stanovujú pre osobu v tejto funkcii limit 30 aktívnych káuz v tzv. rímskej fáze procesu.

Celkový počet bodov smernice je 86. V ďalších svojich častiach sa dokument osobitne a podrobne venuje úlohe postulátora, a to najskôr v diecéznej fáze kauzy a potom v tzv. rímskej fáze, keď už kánonická procedúra prebieha na úrovni kongregácie. Smernica ďalej hovorí o prideľovaní titulu „učiteľ cirkvi“: „Postulátor, ktorý bol riadne vymenovaný aktérom a ratifikovaný dikastériom, kontaktuje určeného relátora, aby zostavil takzvané „Positio super Ecclesiae Doctoratu“. Po jeho dokončení bude podrobený preskúmaniu zo strany teologických poradcov a plenárneho zasadnutia kardinálov a biskupov, ktorí sú členmi kongregácie,“ píše sa v smerniciach o tomto postupe. Dokument sa končí niekoľkými úvahami o práci postulátorov v súvislosti s relikviami a telesnými pozostatkami: „Pokiaľ ide o kanonické uznanie a akékoľvek možné operácie s relikviami a telesnými pozostatkami, postulátor dodržiava ustanovenia pokynu Relikvie v cirkvi: Autenticita a konzervácia,“ uvádza sa v závere dokumentu.

Svätá Stolica tiež informovala o plánovanej ceste pápeža Františka do Assisi, ktorá sa uskutoční 12. novembra. Pôjde o súkromnú návštevu kostolíka zvaného Porciunkula a uskutoční sa tesne pred 5. svetovým dňom chudobných, ktorý slávime v nedeľu 14. novembra. Pontifik sa v miestnej Bazilike Panny Márie anjelov, vnútri ktorej sa Porciunkula nachádza, súkromne stretne s 500-člennou skupinou chudobných pochádzajúcich z rozličných častí Európy a strávi s nimi čas načúvania a modlitby, uvádza sa v správe. Naposledy František navštívil toto miesto vlani v októbri, keď tam pri hrobe sv. Františka podpísal svoju sociálnu encykliku Fratelli tutti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Semplice e stretta casa familiare di 4 stanze.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.