Celková čiastka
Zostávajúci čas
Na fotografii je kardinál George Pell
Uplynulý týždeň sa vo Vatikáne vzťahoval najmä na významné diplomatické menovania. Tie sa týkajú ohlásenia nových apoštolských nunciov v Libanone a Gruzínsku.
Tým prvým sa stal Mons. Joseph Spiteri, 58-ročný titulárny arcibiskup Serty pochádzajúci z Malty, ktorý doteraz pôsobil ako nuncius v Pobreží Slonoviny.
Za nuncia v Gruzínsku bol na základe pápežovho rozhodnutia vymenovaný 55-ročný José Avelino Bettencourt, ktorý bol len nedávno vymenovaný za nuncia v Arménsku. Pochádza z Portugalska a donedávna bol vedúcim Protokolu Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Biskupskú konsekráciu prijme 19. marca na sviatok sv. Jozefa, patróna univerzálnej cirkvi, ktorý bude zároveň dňom piateho výročia slávnostnej inaugurácie pápeža Františka.
Nová exhorática pápeža Františka
Pravdepodobne ten istý deň bude podpísaná aj nová apoštolská exhortácia Svätého otca, ktorej témou by mala byť kresťanská svätosť. Hoci Svätá stolica ešte zatiaľ nový pápežský dokument neoznámila, táto informácia pochádza z článku vatikanistu Andrea Tornielliho, ktorý sa v ňom odvoláva na slová honduraského kardinála Óscara Rodrígueza Maradiagu.
Ten v odpovedi na otázky žurnalistov o priebehu kuriálnej reformy naznačil, že pontifik pripravuje nový dokument, v ktorom sa bude venovať práve problematike svätosti. Kardinál Maradiaga patrí k úzkym spolupracovníkom pápeža a je členom Rady kardinálov, ktorá mu pomáha pri príprave reformy Rímskej kúrie. Vatikanista Tornielli zároveň naznačil, že nový text exhortácie by mal byť v porovnaní s rozsiahlymi exhortáciami Evangelii gaudium z roku 2013 a Amoris laetitiaz roku 2016 o niečo stručnejší.
Meditácia Krížovej cesty
Iným textom prezentovaným v Ríme, tentoraz však nie pápežským, bude meditácia krížovej cesty, ktorá sa uskutoční tradične na Veľký piatok v rímskom Koloseu za účasti hlavy cirkvi. Tento rok bola prípravou meditácie poverená skupina rímskych študentov. Františkova túžba zveriť tvorbu tohto textu mladým súvisí s tohtoročnou októbrovou synodou biskupov zameranou práve na túto generáciu.
Úlohou vytvoriť skupinu, ktorá by pripravila podnety pre jednotlivé zastavenia krížovej cesty, bol kardinálom Ravasim poverený stredoškolský učiteľ z Ríma Andrea Monda, ktorý vyučuje náboženstvo a je aj publicisticky činný. Ten vybral 15 ľudí vo veku 15 až 25 rokov, ktorí sú študentmi stredných škôl či univerzít. Každý z nich si na základe spoločného čítania evanjeliových úryvkov vybral jedno zastavenie a pripravil k nemu krátku meditáciu a sprievodnú modlitbu.
Krížová cesta kardinála Pella
Svojou osobnou krížovou cestou prechádza v týchto týždňoch austrálsky kardinál George Pell, jeden z blízkych spolupracovníkov Svätého otca a donedávna aj člen spomínanej skupiny kardinálov pomáhajúcich pri príprave kuriálnej reformy. Ten čelí vo svojej vlasti vyšetrovaniu a súdnemu procesu z dôvodu údajných historických prípadov sexuálneho zneužívania. V jeho prípade ide aktuálne o doposiaľ najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi, ktorý takémuto obvineniu čelí. 76-ročný kardinál bol pápežom z tohto dôvodu dočasne uvoľnený z funkcie prefekta Sekretariátu pre ekonomické záležitosti Svätej stolice, ktorú zastával od februára 2014. Presná povaha a charakter obvinení, ktorým kardinál čelí, neboli zverejnené.
V priebehu procesu vypovedá viac než 50 svedkov. Podľa miestnych zákonov prvé dva týždne súdneho procesu, vrátane svedeckých výpovedí, prebiehajú za zavretými dverami a bez priamej medializácie. Následne má možnosť sudkyňa Belinda Wallingtonová, ktorá sa prípadu venuje, rozhodnúť o jeho otvorení. Na záver prvotného vyšetrovania bude kardinál Pell čeliť otázke, či sa cíti byť vinným. Podľa svojho právneho zástupcu Roberta Richtera však vinu v plnom rozsahu odmieta.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram