Celková čiastka
Zostávajúci čas
Napriek tomu, že chod životov stoviek miliónov ľudí po celej planéte sa pre vírusovú epidémiu výrazne spomalil, vo Vatikáne sme v uplynulom týždni zaznamenali viacero významných udalostí. Niektoré z nich sa týkali aj aktuálnej svetovej pandémie. V piatok večer pápež František udelil mimoriadne požehnanie Mestu a svetu, známe aj u nás ako Urbi et orbi, práve z dôvodu šírenia koronavírovej nákazy. Toto požehnanie sa zvyčajne udeľuje iba na Vianoce, Veľkú noc a pri príležitosti zvolenia novej hlavy Cirkvi.
Pápežovo veľkonočné slávenie
Ešte predtým publikoval vatikánsky Úrad liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza program liturgických obradov a bohoslužieb v rámci veľkonočných sviatkov. Podľa očakávania sa po prvýkrát v moderných dejinách uskutočnia bez účasti verejnosti. Svätý Otec bude obrady Veľkého týždňa sláviť pri oltári Katedry v Bazilike sv. Petra. Tradičnú veľkopiatkovú krížovú cestu, ktorá sa bežne koná v rímskom Koloseu, povedie František na priestranstve pred spomínanou bazilikou.
Nové vatikánske dokumenty a publikácie
V tomto končiacom sa týždni boli publikované aj niektoré dokumenty a publikácie z vatikánskej produkcie. Jednou z výrazných udalostí bolo vydanie Pápežskej ročenky 2020 a Štatistickej ročenky cirkvi „Annuarium Statisticum Eccleasiae“ za rok 2018. Z údajov uvedených v Pápežskej ročenke je možné zistiť niektoré novinky týkajúce sa života katolíckej cirkvi vo svete, počnúc rokom 2019. Počas tohto obdobia boli zriadené štyri nové diecézy, jedna eparchia, dve územné prelatúry, jeden apoštolský exarchát a jedna apoštolská správa. Jeden arcibiskupský stolec a štyri diecézy boli povýšené na metropolitné, jedna územná prelatúra a apoštolský vikariát na biskupstvá a dva apoštolské exarcháty na eparchie.
Údaje z cirkevnej štatistickej ročenky vzťahujúce sa na rok 2018 nám umožňujú zistiť prehľad hlavných trendov ovplyvňujúcich vývoj katolíckej cirkvi vo svete za obdobie rokov 2013 až 2018: znižuje sa relatívna váha európskych krajín a Severnej Ameriky v počte veriacich a zvyšuje sa počet katolíkov všetkých ostatných geografických oblastí.
V uvedenom období bol nárast pokrstených vo svete o takmer 6 %. Na konci roku 2018 tvorili katolíci o niečo menej než 18 % svetovej populácie. Táto miera sa v priebehu rokov takmer nezmenila. Najnižší výskyt katolíkov je v Ázii s 3,3 katolíkmi na 100 obyvateľov z dôvodu rozšírených nekresťanských vyznaní na tomto kontinente. Distribúcia katolíkov na kontinentoch sa výrazne líši od distribúcie obyvateľstva. Dôležitosť ázijských katolíkov sa mierne zvyšuje z 10,9 na 11,1 %. Počet biskupov vo svete sa medzi rokmi 2013 a 2018 zvýšil o viac ako 3,9 %, a to z 5 173 na 5 377, pričom došlo k výraznému nárastu v Oceánii, Amerike a Ázii i v Európe, zatiaľ čo v Afrike sú hodnoty pod svetovým priemerom. Teritoriálne rozdelenie biskupov zostáva v porovnávaných dvoch rokoch v podstate rovnaké.
Počas rokov 2013 a 2014 sa počet kňazov celkovo zvýšil o 1 400 osôb, pričom sa za nasledujúce tri roky stabilizoval a prejavil pokles. Na rozdiel od svetového priemeru je vývoj kňazských populácií v Afrike a Ázii mierne stúpajúci, zatiaľ čo v Amerike zostáva okolo priemeru. Napokon, Európa a Oceánia, ktoré sú zodpovedné za pokles pozorovaný na globálnej úrovni, vykazujú v roku 2018 pokles o viac ako 7 %, respektíve o niečo viac než 1 %. Pokles počtu seminaristov, s výnimkou Afriky, postihuje všetky kontinenty s veľkým znížením počtu seminaristov v Európe a Amerike.
Ďalšie smernice pre tridentskú liturgiu
Nové dokumenty publikovala v tomto týždni tiež Kongregácia pre náuku viery. Na oficiálnych webových stránkach Svätej stolice boli zverejnené dekréty s názvom Quo magis a Cum sanctissima, ktoré sa oba týkajú mimoriadnej, teda tzv. tridentskej formy rímskeho liturgického obradu. Prvý dekrét, podpísaný pápežom 22. februára, sa týka schválenia textov siedmych nových eucharistických prefácií, ktoré môžu byť používané ad libitum, čiže podľa uváženia, v spomínanej forme rítu. Druhý dekrét, podpísaný v ten istý deň, je venovaný liturgickému sláveniu pamiatky svätcov a svätíc. Pre potreby liturgickej praxe vydala spomínaná kongregácia k obom dekrétom aj vysvetľujúce nóty, ktoré sú dostupné v niekoľkých jazykových mutáciách. Originály dekrétov boli publikované zatiaľ iba v latinčine.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram