TopTip

Vatikánsky týždenník: Dve prezidentské návštevy vo Vatikáne

Vatikánsky týždenník: Dve prezidentské návštevy vo Vatikáne zdroj foto: pexels.com

V uplynulých dňoch boli múry Vatikánu svedkami až dvoch významných prezidentských návštev. Za pápežom Františkom pricestovali na oficiálnu audienciu prezidenti Južnej Kórei a Spojených štátov amerických.

Ako prvý navštívil Svätého otca juhokórejský prezident Mun Če-in. Okrem hlavy cirkvi sa stretol aj so štátnym sekretárom Svätej stolice, kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Paulom Richardom Gallagherom. Išlo už o druhú návštevu tohto najvyššieho predstaviteľa Južnej Kórei vo Vatikáne. Tá prvá sa uskutočnila v roku 2018, pričom túto ázijskú krajinu navštívil pápež František štyri roky predtým.

Ako sa uvádza v oficiálnom komuniké vydanom po stretnutí, obaja čelní predstavitelia vyjadrili vzájomnú „spokojnosť s dobrými bilaterálnymi vzťahmi i pozitívny príspevok katolíckej cirkvi pre spoločnosť, pričom konštatovali osobitnú snahu pri podpore dialógu a zmierenia medzi Kórejčanmi. V tejto súvislosti vyjadrili nádej, že spoločné úsilie a dobrá vôľa napomôžu k mieru a rozvoju na Kórejskom polostrove, podporovanými solidaritou a bratstvom“.

Ako býva zvykom pri tomto type audiencií, došlo aj k výmene protokolárnych darov. Prezident pri stretnutí odovzdal pápežovi dar v podobe kríža vytvoreného z ostnatého drôtu pochádzajúceho z demilitarizovanej zóny na hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Druhou hlavou štátu, ktorá sa tento týždeň stretla s hlavou Katolíckej cirkvi, bol americký prezident Joe Biden s manželkou Jill. Od jeho zvolenia do úradu išlo o prvé takéto stretnutie, hoci v predošlom období sa s ním dostal do priameho kontaktu už trikrát. Výnimočné stretnutie trvalo až nadštandardných 75 minút, pričom následne prezident Biden absolvoval, podobne ako jeho juhokórejský náprotivok o deň predtým, aj pracovné stretnutie s kardinálom Parolinom arcibiskupom Gallagherom.

Ako sa uvádza v stručnom komuniké, prezident a pápež sa v rozhovore venovali spoločnému úsiliu ochranu planéty, zdravotnej situácii a boji proti pandémii koronavírusu, ako aj téme utečencov a pomoci migrantom. Nechýbala téma ochrany ľudských práv, vrátane práva na slobodu náboženského vyznania a svedomia. Názory si vymenili aj na viaceré aktuálne medzinárodné otázky, a to aj v súvislosti s nadchádzajúcim samitom G20 v Ríme, ako aj na podporu mieru vo svete prostredníctvom politických rokovaní.

Pokiaľ ide o protokolárne dary, prezident odovzdal pápežovi Františkovi ručne tkaný ornát z roku 1930 z Kostola Najsvätejšej Trojice vo Washingtone, D.C., kde Biden často navštevuje bohoslužby. Od Františka dostal prezident maľovanú keramickú dlaždicu, ako aj zväzok pápežských dokumentov, konkrétne kópiu jeho posolstva k tohtoročnému Svetovému dňu pokoja, Dokument o ľudskom bratstve a nedávno vydanú knihu o mimoriadnom požehnaní Urbi et Orbi, ktoré pontifik realizoval na prázdnom Námestí sv. Petra vlani 27. marca 2020, keď sa modlil za ukončenie pandémie koronavírusu.

K významnému stretnutiu došlo aj na nižšej úrovni, keď sa kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru, stretol s predsedom Medzinárodnej cyklistickej únie, Francúzom Davidom Lappertentom, ktorý mu odovzdal certifikát potvrdzujúci členstvo vatikánskeho športového zväzu Athletica Vaticana v športovej federácii, ktorej David Lappertent predsedá.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.