TopTip

Vatikánsky týždenník: Ďalšie úmrtie v kardinálskom kolégiu

Vatikánsky týždenník: Ďalšie úmrtie v kardinálskom kolégiu Zosnulý juhokórejský kardinál Mikuláš Čeong Džinsuk.

Iba niekoľko dní po smrti kardinála Šebastiána Koto Khoarai z Lesotha obletela svetové médiá správa o úmrtí ďalšieho člena kardinálskeho kolégia. Vo veku 89 rokov odišiel na večnosť juhokórejský kardinál Mikuláš Čeong Džinsuk, emeritný arcibiskup Soulu. Narodil sa v roku 1931 do katolíckej rodiny. Od detstva sníval, že sa stane vynálezcom, no napokon kvôli vojne ka Kórejskom polostrove nemohol dokončiť štúdiá na miestnej technickej univerzite. Vstúpil do seminára v Song Šin a v roku 1961 bol vysvätený za kňaza. Ako kňaz v Ríme študoval kánonické právo na Pápežskej Urbanovej univerzite a po návrate do Južnej Kórey bol v roku 1970 pápežom sv. Pavlom VI. menovaný za biskupa Čeongdžu. V roku 1998 ho sv. Ján Pavol II. menoval za arcibiskupa a metropolitu Soulu a v tom istom roku ho menoval aj za apoštolského administrátora Pchjongjangu. Kardinálom ho menoval Benedikt XVI. v roku 2006. V rozmedzí rokov 2007 až 2012 bol členom Rady kardinálov pre štúdium organizačných a ekonomických záležitostí Svätej stolice.

Ako býva zvykom, k úmrtiu člena kardinálskeho kolégia zaslal pápež František svoju kondolenciu. Sústrastný telegram adresoval kardinálovi Andrejovi Yeom Soo-džungovi, súčasnému arcibiskupovi Soulu: „Bolo mi smutno, keď som sa dozvedel o smrti kardinála Mikuláša Čeong Džinsuka, emeritného arcibiskupa v Soule. Zasielam svoju úprimnú sústrasť a ubezpečenie o mojich modlitbách. Spojený s vami ako vďakyvzdaním za dlhoročné služby kardinála Džinsuka v cirkvi v Kórei a Svätej stolici, pripájam sa ku všetkým zhromaždeným na slávnostnej pohrebnej omši. Všetkým, ktorí smútia za zosnulým kardinálom v nádeji na zmŕtvychvstanie, srdečne odovzdávam svoje apoštolské požehnanie ako prísľub útechy a mieru vo vzkriesenom Pánovi,“ napísal rímsky biskup cirkvi v Južnej Kórei. Po smrti kardinála Čeong Džinsuka má kardinálsky zbor 126 kardinálov voličov a 97 nevoličov, čiže kardinálov starších ako 80 rokov.

Františkove dokumenty

Okrem tohto telegramu Vatikán publikoval aj dva nové dokumenty, autorom ktorých je pápež František. Tým prvým je tzv. chirograf, v ktorom na žiadosť kardinála Baltazára E. Porrasa Cardoza, apoštolského administrátora arcidiecézy Caracas vo Venezuela pápež prijal petíciu rektora Pápežskej lateránskej univerzity a rozhodol o tom, že Venezuelčan José Gregorio Hernández Cisneros, verný laik narodený 26. októbra 1864, ktorý zomrel 29. júna 1919, a ktorého beatifikácia sa konala uplynulú sobotu 30. apríla 2021, bude odteraz spolupatrónom akademického programu „mierové štúdiá“, ktorý pápež František ustanovil na spomínanej Pápežskej lateránskej univerzite svojím listom z 12. novembra 2018. Ako spolupatrón bude uctievaný spoločne s blahoslaveným Jánom z mieru, ktorý žil v 15. storočí v Taliansku.

Okrem spomínaného chirografu pápež podpísal taktiež nové motu proprio o transparentnosti vyžadujúce osobne podpísané vyhlásenie zo strany členov vrcholového manažmentu v rámci Svätej stolice ohľadom toho, že nie sú obvinení ani vyšetrovaní v súvislosti s terorizmom, praním špinavých peňazí alebo daňovými únikmi. Dokument im tiež zakazuje umiestňovanie majetku do daňových rajov alebo investovanie do spoločností, ktorých zásady sú v rozpore s cirkevnou náukou. Všetci zamestnanci majú zakázané prijímať dary v hodnote vyššej než 40 eur.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.01.2022

  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • O návrat mojich dospelých detí k viere. (mama)
  • O zdravie a vyriešenie aktuálnych zdravotných i osobných problémov. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.