TopTip

Vatikánsky týždenník: Ďalšie úmrtie v kardinálskom kolégiu

Vatikánsky týždenník: Ďalšie úmrtie v kardinálskom kolégiu Zosnulý juhokórejský kardinál Mikuláš Čeong Džinsuk.

Iba niekoľko dní po smrti kardinála Šebastiána Koto Khoarai z Lesotha obletela svetové médiá správa o úmrtí ďalšieho člena kardinálskeho kolégia. Vo veku 89 rokov odišiel na večnosť juhokórejský kardinál Mikuláš Čeong Džinsuk, emeritný arcibiskup Soulu. Narodil sa v roku 1931 do katolíckej rodiny. Od detstva sníval, že sa stane vynálezcom, no napokon kvôli vojne ka Kórejskom polostrove nemohol dokončiť štúdiá na miestnej technickej univerzite. Vstúpil do seminára v Song Šin a v roku 1961 bol vysvätený za kňaza. Ako kňaz v Ríme študoval kánonické právo na Pápežskej Urbanovej univerzite a po návrate do Južnej Kórey bol v roku 1970 pápežom sv. Pavlom VI. menovaný za biskupa Čeongdžu. V roku 1998 ho sv. Ján Pavol II. menoval za arcibiskupa a metropolitu Soulu a v tom istom roku ho menoval aj za apoštolského administrátora Pchjongjangu. Kardinálom ho menoval Benedikt XVI. v roku 2006. V rozmedzí rokov 2007 až 2012 bol členom Rady kardinálov pre štúdium organizačných a ekonomických záležitostí Svätej stolice.

Ako býva zvykom, k úmrtiu člena kardinálskeho kolégia zaslal pápež František svoju kondolenciu. Sústrastný telegram adresoval kardinálovi Andrejovi Yeom Soo-džungovi, súčasnému arcibiskupovi Soulu: „Bolo mi smutno, keď som sa dozvedel o smrti kardinála Mikuláša Čeong Džinsuka, emeritného arcibiskupa v Soule. Zasielam svoju úprimnú sústrasť a ubezpečenie o mojich modlitbách. Spojený s vami ako vďakyvzdaním za dlhoročné služby kardinála Džinsuka v cirkvi v Kórei a Svätej stolici, pripájam sa ku všetkým zhromaždeným na slávnostnej pohrebnej omši. Všetkým, ktorí smútia za zosnulým kardinálom v nádeji na zmŕtvychvstanie, srdečne odovzdávam svoje apoštolské požehnanie ako prísľub útechy a mieru vo vzkriesenom Pánovi,“ napísal rímsky biskup cirkvi v Južnej Kórei. Po smrti kardinála Čeong Džinsuka má kardinálsky zbor 126 kardinálov voličov a 97 nevoličov, čiže kardinálov starších ako 80 rokov.

Františkove dokumenty

Okrem tohto telegramu Vatikán publikoval aj dva nové dokumenty, autorom ktorých je pápež František. Tým prvým je tzv. chirograf, v ktorom na žiadosť kardinála Baltazára E. Porrasa Cardoza, apoštolského administrátora arcidiecézy Caracas vo Venezuela pápež prijal petíciu rektora Pápežskej lateránskej univerzity a rozhodol o tom, že Venezuelčan José Gregorio Hernández Cisneros, verný laik narodený 26. októbra 1864, ktorý zomrel 29. júna 1919, a ktorého beatifikácia sa konala uplynulú sobotu 30. apríla 2021, bude odteraz spolupatrónom akademického programu „mierové štúdiá“, ktorý pápež František ustanovil na spomínanej Pápežskej lateránskej univerzite svojím listom z 12. novembra 2018. Ako spolupatrón bude uctievaný spoločne s blahoslaveným Jánom z mieru, ktorý žil v 15. storočí v Taliansku.

Okrem spomínaného chirografu pápež podpísal taktiež nové motu proprio o transparentnosti vyžadujúce osobne podpísané vyhlásenie zo strany členov vrcholového manažmentu v rámci Svätej stolice ohľadom toho, že nie sú obvinení ani vyšetrovaní v súvislosti s terorizmom, praním špinavých peňazí alebo daňovými únikmi. Dokument im tiež zakazuje umiestňovanie majetku do daňových rajov alebo investovanie do spoločností, ktorých zásady sú v rozpore s cirkevnou náukou. Všetci zamestnanci majú zakázané prijímať dary v hodnote vyššej než 40 eur.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.