TopTip

Vatikánsky týždenník: Benedikt XVI. oslávil 94. narodeniny

Vatikánsky týždenník: Benedikt XVI. oslávil 94. narodeniny Benedikt XVI. a arcibiskup Georg Gaenswein. Foto: Lena Klimkeit (DPA)

Tento týždeň oslávil neuveriteľných 94 rokov emeritný pápež Benedikt XVI. Ako v rozhovore pre španielsky týždenník Alfa y Omega informoval jeho osobný sekretár arcibiskup Georg Gänswein, napriek pokročilému veku oslávenec pozorne sleduje dianie v cirkvi v Nemecku. Zdôraznil tiež, že so súčasnou hlavou cirkvi je emeritus v dobrom a aktívnom kontakte: „Ich stretnutia sa zvyčajne uskutočňujú v kláštore Mater Ecclesiae a sú vždy mimoriadne dôverné. Podrobnosti o nich poznajú len oni sami. Samozrejme som si nikdy nedovolil pýtať sa žiadneho z nich na obsah týchto ich rozhovorov,“ zdôraznil arcibiskup Gänswein, ktorý je zároveň prefektom Prefektúry pápežského domu.

Benedikt XVI. podľa jeho slov reflektuje situáciu cirkvi v Nemecku, kde „v súčasnej dobe panuje napätie a zmätok“, pričom vníma najmä „nedostatok jednoty v mnohých základných aspektoch viery,“ dodal arcibiskup a vyslovil mienku, že v nemeckom episkopátu chýba jednota, „čo je potrebné čo najskôr vyriešiť, ak sa chceme vyvarovať závažných dôsledkov ako pre vieru a pre samotnú cirkev v Nemecku,“ uviedol. Vyjadril sa tiež k častým pokusom o hodnotenie pápežov, ktoré označil za nevhodné. Kritériom takejto klasifikácie totiž nemôže totiž byť ich popularita alebo akýsi spoločný menovateľ, ale jedine svedectvo, aké dávajú o Ježišovi Kristovi.

Pri príležitosti piatkových narodenín Benedikta XVI. bol spoločnosťou Goya Productions zverejnený aj nový dokumentárny film, ktorý režíroval Andrés Garrigó. Film sa zameriava hlavne na Benediktov pontifikát a jeho pôsobenie v čele Kongregácie pre náuku viery. Venuje sa tiež pokusu arcibiskupa Gänsweina odradiť Benedikta XVI. od jeho abdikácie v roku 2013, na čo pápež údajne odpovedal, že sa ohľadom tejto veci veľa modlil a už nebolo cesty späť.

Zosnul kardinál Edward Cassidy

Krátko pred narodeninami bývalej hlavy cirkvi vo vysokom veku 96 rokov v sobotu 10. apríla zomrel v austrálskom Newcastle kardinál Edward Cassidy, emeritný predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Narodil sa v roku 1924 v Sydney a bol pokrstený pôvodne ako anglikán. Po rozpade manželstva rodičov bol ako dvojročný pridelený do starostlivosti starých rodičov z otcovej strany. Vďaka starej mame bol prijatý do katolíckej cirkvi. Za kňaza bol Edward Cassidy vysvätený v roku 1949. V Ríme následne študoval kánonické právo i diplomaciu. Ako diplomat slúžil Svätej stolici v Ázii, Európe, Latinskej Amerike i v Afrike. Za biskupa bol vymenovaný v roku 1970, pričom za kardinála ho kreoval sv. Ján Pavol II. v roku 1991. Predsedom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov bol v rokoch 1989 až 2001. Po smrti kardinála Cassidyho má kardinálske kolégium celkovo 225 členov, z čoho je 126 mladších než 80 rokov, a teda majú právo voliť pápeža v prípadnom konkláve.

Zosnul arcibiskup Félix del Blanco Prieto

Okrem neho pred niekoľkými dňami odišiel vo veku 83 rokov do večnosti taktiež arcibiskup Félix del Blanco Prieto, bývalý pápežský almužník pôvodom zo Španielska. Za účasti pápeža Františka sa vo štvrtok 15. apríla pri oltári Katedry sv. Petra v rovnomennej vatikánskej bazilike konala posledná rozlúčka s ním, ktorej predsedal kardinál Pietro Parolin. Mons. del Blanco Prieto pôsobil v Rímskej kúrii ako asistent vtedajšieho štátneho sekretára kardinála Casaroliho a neskôr v diplomatickej službe ako nuncius. V období rokov 2007 až 2012 bol pápežským almužníkom Benedikta XVI. V súčasnosti tento post od roku 2013 zastáva Mons. Konrad Krajewski, pôvodom z Poľska, ktorého pápež František v roku 2018 vymenoval za kardinála.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.