Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
V rámci dialógu, ktorý sa v máji tohto roku začal s účastníkmi plenárneho zasadania vyšších rehoľných predstavených, vyjadril Svätý otec svoje želanie ustanoviť oficiálnu komisiu, ktorá by študovala otázku diakonátu žien, zvlášť s ohľadom na prvé storočia cirkvi, v ktorých bola táto činnosť preukázateľne vykonávaná.
Túto skutočnosť pripomenul už sv. Ján Pavol II. vo svojom apoštolskom liste Mulieris dignitatem o dôstojnosti a povolaní ženy z roku 1988, kde napísal: „V dejinách Cirkvi už od prvých dní bolo – popri mužoch – veľa žien, v ktorých odpoveď nevesty na vykupiteľskú lásku Ženícha nadobúda plný výraz. (...) Apoštolské spisy zaznamenávajú ich mená, napríklad Febe »diakonisa Cirkvi v Kenchrách« (porov. Rim 16,1), Priska s mužom Akvilom (porov. Rim 16,3; 2Tim 4,19), Evodia a Syntycha (porov. Flp 4,2), Mária, Tryfena, Tryfoza, Persyda (porov. Rim 16,6.12). Apoštol hovorí o ich »námahách« pre Krista a tie »námahy« označujú rôzne oblasti apoštolskej služby Cirkvi, počínajúc od »domácej cirkvi«“ (čl. 27).
Po období intenzívnych modlitieb a reflexie sa pápež František v nadväznosti na svoje vyššie spomínané želanie rozhodol ustanoviť špeciálnu Komisiu pre štúdium ženského diakonátu. Do jej čela bol vymenovaný arcibiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer, SJ, ktorý je sekretárom Kongregácie pre náuku viery.
Okrem neho pozostáva komisia z paritného zastúpenia mužov a žien. Obe pohlavia majú po šesť svojich zástupcov z celého sveta. Jej členmi budú: sestra Nuria Calduch-Benages, z inštitútu Misionárok dcér Svätej rodiny z Nazareta, ktorá je aj členkou Pápežskej biblickej komisie, ďalej Prof. Francesca Cocchini z Univerzity La Sapienza, Mons. Piero Coda, člen Medzinárodnej teologickej komisie, augustiniánsky páter Robert Dodaro, profesor patrológie na Patristickom inštitúte Augustinianum v Ríme, jezuitský páter Santiago Madrigal Terrazas, profesor ekleziológie na Pápežskej univerzite Comillas v Madride, sestra Mary Melone z Inštitútu anjelských františkánskych sestier, ktorá je rektorkou Pápežskej univerzity Antonianum v Ríme, otec Karl-Heinz Menke, emeritný profesor dogmatiky na Univerzite v Bonne a člen Medzinárodnej teologickej komisie, salezián Aimable Musoni, profesor ekleziológie na Pápežskej saleziánskej univerzite v Ríme, jezuita Bernard Pottier, profesor z bruselského Inštitútu teologických štúdií a člen Medzinárodnej teologickej komisie, Prof. Marianne Schlosser, členka Medzinárodnej teologickej komisie, Prof. Michelina Tenace, ktorá prednáša fundamentálnu teológiu na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme a Prof. Phyllis Zagano z americkej Hofstra University, ktorá bloguje na známom webe National Catholic Reporter.
Okrem vzniku novej pracovnej komisie, ktorej členovia už čoskoro začnú svoju prácu, sa so svojimi doterajšími pracovnými povinnosťami na konci júla rozlúčil bývalý riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice, páter Federico Lombardi. V liste, ktorý pri tejto príležitosti adresoval novinárom, sa poďakoval za ich pomoc a profesionálnu podporu počas svojho desaťročného pôsobenia na tomto poste.
Novým postom, na ktorom bude páter Lombardi pôsobiť, je Vatikánska nadácia Josepha Ratzingera – Benedikta XVI., ktorej riaditeľom sa stal. Do tejto funkcie ho vymenoval kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice.
Ratzingerova nadácia bola založená Benediktom XVI. v roku 2010 s cieľom podporovať teológiu pestovanú v duchu Josepha Ratzingera, čomu napomáhajú aj udeľované štipendiá pre študentov z celého sveta. Nadácia tiež organizuje rozličné aktivity typu seminárov, konferencií a kurzov, ktoré sa zameriavajú na rozvíjanie Ratzingerovej teológie. Príjmy nadácie tvoria čiastočne aj výnosy z predaja zväzkov diel, ktorých autorom je emeritný pápež.
Vo funkcii riaditeľa tejto nadácie nahradzuje páter Lombardi Mons. Giuseppe Scottiho, ktorého mandát skončil dňa 31. júla, a ktorý je ako kňaz inkardinovaný v Milánskej arcidiecéze.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram