Celková čiastka
Zostávajúci čas
Jednou z informácií, ktoré v končiacom sa týždni najviac zaujala svetové médiá bola zmena, o ktorej rozhodol pápež prostredníctvom svojho apoštolského listu datovaného na deň 22. októbra tohto roku. Vatikán totiž oznámil zmenu v názve vatikánskeho archívu s tým, že už nebude obsahovať slovo „tajný“. Inštitúcia v súčasnosti známa ako „Vatikánsky tajný archív“ bude mať po novom názov „Vatikánsky apoštolský archív“. Týmto krokom sa chcel vyhnúť negatívnemu vnímaniu slova „tajný“, ktoré bolo len nesprávnym prekladom pôvodného latinského výrazu. V latinčine znamená „Archivum Secretum“ súkromný, nie tajný archív.
Ako vo svojom apoštolskom liste pápež vysvetľuje, označenie „tajný“ sa postupne vyvinulo v paralele s podobným označovaním iných archívov panovníkov tej doby. Začalo sa používať od roku 1646. Najprv sa tento archív nazýval jednoducho „Archivium novum“, neskôr niesol meno „Archivium Apostolicum“.
Tento archív založil začiatkom 17. storočia pápež Pavol V. Pre bádateľov začal byť prístupný v roku 1881. Obsahuje dokumenty týkajúce sa riadenia cirkvi od 8. do minulého storočia. Od 2. marca 2020 bude navyše na základe Františkovho rozhodnutia na verejné skúmanie pre bádateľov a bádateľky sprístupnená aj dokumentácia z obdobia pontifikátu Pia XII., ktorý pôsobil v úrade v období druhej svetovej vojny a po nej, až do svojej smrti v roku 1958. Správcom Vatikánskeho apoštolského archívu je 53-ročný portugalský kardinál José Tolentino Calaça de Mendonça. Do úradu archivára a bibliotekára svätej rímskej cirkvi ho František vymenoval od 1. septembra 2018. Tento rok v októbri mu udelil kardinálsky titul.
Nový konzultor Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice
Okrem zverejnenia svojho nového apoštolského listu rozhodol Svätý otec aj o vymenovaní nového konzultora Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice. Stal sa ním francúzsky laik Jean-Marie Montel, asociovaný generálny riaditeľ vydavateľskej skupiny Bayard a prezident francúzskej federácie katolíckych médií.
Vyznamenanie bývalého veliteľa vatikánskej ochranky
K personálnym udalostiam patrí aj vyznamenanie bývalého veliteľa vatikánskej ochranky Domenica Gianiho. Tomu bolo udelené najvyššie ocenenie vyhradené laikom v službách Svätej stolice. Titul rytiera Veľkého kríža Rádu blahoslaveného Pia IX. mu 30. októbra odovzdal kardinál Giuseppe Bertello, predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán. Kardinál Bertello Gianimu vyslovil uznanie za jeho prácu a vďaku pápeža za jeho dlhoročnú vernú službu cirkvi a Petrovmu nástupcovi. Domenico Giani vo vatikánskom bezpečnostnom zbore pracoval dve dekády, z toho 13 rokov ako hlavný veliteľ. Z postu komandanta vatikánskeho Žandárskeho zboru dobrovoľne odstúpil 14. októbra tohto roku po úniku interného materiálu Žandárskeho zboru do talianskych médií.
Publikácia Rády a vyznamenania Svätej stolice
Vyznamenaní sa týka aj správa o tom, že vo vatikánskom Apoštolskom paláci bola tento týždeň predstavená nová francúzska kniha „Rády a vyznamenania Svätej stolice“, autorom ktorej je Dominique Henneresse. Vydáva ju vydavateľstvo Liberia Editrice Vaticana. Ide o kompendium všetkých rytierskych rádov, ocenení, medailí a vyznamenaní, ktoré udeľuje rímsky veľkňaz. Ako sa uvádza v komuniké Tlačového strediska Svätej stolice, tento systém vyznamenaní a rádov je v knihe autorom dôkladne analyzovaný, vrátane zasadenia do historického kontextu, dôkladného technického popisu a série jedinečných ilustrácií. Predslov ku knihe napísal kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice. Kniha predstavuje dôležité dielo faleristiky, pomocnej vedy historickej, ktorá sa zaoberá výskumom a popisom rádov a vyznamenaní.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram