Celková čiastka
Zostávajúci čas
V Prešove bolo dvanáste spoločné zasadnutie komisií a rád Konferencie biskupov Slovenska, ktoré majú v náplni práce sociálnu problematiku. Výsledkom stretnutia bude užšia spolupráca v oblasti legislatívy a vytvorenie vlastnej vízie v témach, kde je katolícka cirkev lídrom. Patria sem otázka dôstojného života pre ľudí bez domova, prevencia bezdomovectva, rozvoj farských charít, duchovné sprevádzanie či solidarita s migrantmi.
Predseda Sociálnej subkomisie Konferencie biskupov Slovenska vladyka Peter Rusnák poďakoval zástupcom inštitúcií a dobrovoľníkom, ktorí sa venujú ľuďom v ťažkých situáciách, často aj bez primeranej odmeny. „Častokrát táto spoločnosť si nevie poradiť so sociálnymi problémami. Jedna záplata strieda druhú a tretiu a tak ďalej a potom diera je ešte väčšia. Cirkevné inštitúcie, cirkevné spoločenstvá, rehoľné spoločenstvá, charitatívne spoločenstvá majú dve úlohy. Smerom ku svojim zverencom, teda ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, potom voči štátu.“
Arcibiskup Cyril Vasiľ okrem iného poukázal aj na pretrvávajúci problém zabezpečenia duchovnej služby pre pacientov a nejasné postavenie nemocničných kaplánov v zdravotníckych zariadeniach. „V liberálnom západnom svete, sekulárnom Francúzsku, Amerike je štandardná súčasť nemocníc nemocničný kaplán. U nás, žiaľ, sa musíme uspokojiť s tým, že kňaz má prístup do nemocnice, pokiaľ si to pacient výslovne žiada a nejakým spôsobom neprekáža. Takže samotný princíp slobody je zachovaný, ale táto činnosť je ponechaná na dobrovoľnosť, na neorganizovanosť a nie je nejakým spôsobom zaradená do nejakého komplexného pracovno-právneho procesu a do komplexnej starostlivosti o človeka.“
Prezident Slovenskej katolíckej charity, žilinský biskup Tomáš Galis veľmi oceňuje prácu členov farských charít, ktorí sú najbližšie k núdznym. „V našej diecéze z vyše sto farností, čo máme, jedna tretina má už farské charity a to je veľmi konkrétna a osobná pomoc a som vďačný, že títo ľudia sa jeden druhého usilujú dvíhať.“
Na stretnutí zazneli aj inšpiratívne skúsenosti z oblasti sociálneho podnikania a prezentácia úspešného projektu Nadácie DEDO nazvaného Bývanie ako prvé.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram