TopTip

V sobotu bude blahorečený zakladateľ Spoločnosti Božského Spasiteľa, známej ako salvatoriáni

V sobotu bude blahorečený zakladateľ Spoločnosti Božského Spasiteľa, známej ako salvatoriáni TK KBS

Po osemdesiatich rokoch od začiatku procesu blahorečenia bude v sobotu vyhlásený za blahoslaveného František Mária z Kríža Jordan, zakladateľ Spoločnosti Božského Spasiteľa, známej ako salvatoriáni. Boží služobník František Jordan sa narodil v Nemecku v roku 1848. Ako tridsaťročný sa stal kňazom a o tri roky neskôr založil v Ríme rehoľu, ktorej spiritualita je zvestovať všetkým ľuďom, že v Ježišovi sa zjavila spása. Rehoľníci to robia prostredníctvom akejkoľvek služby na akomkoľvek mieste vo svete. Na Slovensku salvatoriáni pôsobia od roku 2003. Majú komunitu v Nitre, kde ponúkajú možnosť obnoviť vzťah s Bohom. Rehoľníci tiež slúžia v nemocnici, v hospici a v domove seniorov. 

František Mária z Kríža Jordan sa narodil v Bádensku v Nemecku a bol pokrstený ako Ján Krstiteľ. Jeho cesta ku kňazstvu však bola komplikovaná. Hovorí Rafal Czyz, predstavený nitrianskej komunity salvatoriánov. „Pretože aj rodina bola chudobná, ale dočkal sa sviatosti kňazstva. Potom realizoval druhú túžbu – založiť nejaké Božie dielo, ktoré pomôže, aby ľudia mohli dosiahnuť spásu a vypomáhať ľuďom, ktorí idú na zatratenie, aby sa mohli spasiť.“
Salvatorián Rafal Czyz hovorí, že ich zakladateľ František Mária z Kríža založil rehoľu, ktorá mala univerzálne poslanie. V tom čase to bola v cirkvi novinka. „Myšlienka nášho zakladateľa bola, aby sme všetkými spôsobmi všetkým ľuďom hlásali evanjelium o Ježišovi Kristovi. Naše poslanie je univerzálne. Niektorí aj vo farnostiach, na univerzitách, v školách.“
Rafal Czyz hovorí, že v roku 1948 boli pokusy založiť komunitu aj na území Slovenska, ale politická situácia to nedovolila. Salvatoriáni tak prišli na Slovensko až v roku 2003 do Nitry. „Začali sme pracovať v nemocnici aj v hospici v Nitre, v zariadeniach sociálnych služieb. Niekedy dávame aj duchovné cvičenia."

Komunitu salvatoriánov pôsobiacu v Nitre tvoria poľskí kňazi a komunita tiež patrí do poľskej provincie. O spomínanej reholi a jej zakladateľovi, ktorý bude blahorečený už najbližšiu sobotu sa dá viac dočítať na stránke www.salvatoriani.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.