TopTip

V pondelok 15. novembra odvysielame pohreb kňaza Ladislava Vrábela

V pondelok 15. novembra odvysielame pohreb kňaza Ladislava Vrábela

Životný príbeh kňaza Ladislava Vrábela zaujme jeho nepoddajnosťou zoči-voči totalite. Od 1. januára 2004 bol menovaný za biskupského vikára Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR pre ZVJS.

Ladislav Vrábel sa narodil 28. júla 1947 v Ladcoch. Už od útleho detstva sa túžil stať kňazom a napriek nepriazni vtedajšieho režimu sa mu tento sen splnil. Po maturite v roku 1965 v Ilave, nastúpil na štúdiá na Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulte v Bratislave a v roku 1970 bol vysvätený za kňaza. Jeho prvým kňazským pôsobiskom boli Bánovce nad Bebravou. V rokoch 1974 – 1977 bol správcom farnosti v Ivanke pri Nitre. Kvôli aktívnej práci s mládežou, výletom do hôr či tajným stretnutiam na fare bol pod drobnohľadom vtedajšej Štátnej bezpečnosti. Viackrát sa mu dokonca snažili ponúknuť spoluprácu a keď ju radikálne odmietol, bol mu udelený trest v podobe zadržania 3-mesačnej štátnej mzdy. V rokoch 1977 - 1991 pôsobil ako správca farnosti v Nitre – Hornom meste. Počas svojej kňazskej služby tiež spolupracoval na šírení vtedy zakázanej náboženskej literatúry. Začiatkom roku 1990 pastoračne pôsobil ako dobrovoľník vo vojenských útvaroch, detských domovoch, starobincoch, nemocniciach a väzniciach. Osobitnú pozornosť venoval pastorácii mládeže, ľuďom v kríze a telesne postihnutým. V rokoch 1991 – 1994 pôsobil ako správca farnosti v Predmieri a v roku 1994 ho ustanovili za správcu farnosti v Žakovciach v Spišskej diecéze, kde sa spolu s kňazom Mariánom Kuffom staral o bývalých väzňov a bezdomovcov. Od 1. júna 1995 bol Konferenciou biskupov Slovenska menovaný za koordinátora náboženských činností pri Generálnom riaditeľstve Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v Bratislave. Od 1. januára 2004 bol menovaný za biskupského vikára Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR pre ZVJS. Svoju dušu odovzdal stvoriteľovi 10. novembra 2021.

Viac informácii zo života kňaza Ladislava Vrábela je možné nájsť na webe Ústavu pamäti národa TU.

Rádio LUMEN odvysiela v pondelok 15. novembra o 11:50 medailón o živote Ladislava Vrábela. Priamy prenos pohrebnej sv. omše z Kostola Božieho milosrdenstva v Ladcoch sa začne o 12:00. 

Z tohto dôvodu sa popoludňajšie vysielanie Lumenfórum začne v pondelok 15. novembra mimoriadne až o 13:30. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.