TopTip

V Pezinku-Cajle odhalili pamätnú tabuľu miestnym rodákom, kňazom, saleziánom

V Pezinku-Cajle odhalili pamätnú tabuľu miestnym rodákom, kňazom, saleziánom TK KBS

V Pezinku-Cajle odhalili pamätnú tabuľu miestnym rodákom, kňazom, saleziánom donovi Alfonzovi Šilhárovi a nedávno zosnulému donovi Štefanovi Šilhárovi. Ako pripomenul predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner, obaja bratranci boli v roku 1950 vyvezení z kláštorov a internovaní. Po prepustení z internácie a z PTP utiekli cez rieku Moravu do zahraničia, aby sa mohli stať kňazmi. „Ale po revolúcii sa sem obaja vrátili a často sa radi vracali sem na Cajlu. Ba aj počas pôsobenia v zahraničí don Štefan sprevádzal mnohých Cajlanov, Pezinčanov po Ríme k Svätému Otcovi. Posielal sem knihy. Aj po revolúcii, keď už pôsobil v Bratislave často na Cajlu posielal knihy vždy s podpisom, venovaním. Na sviatky sem posielal pohľadnice a myslel na svojich rodákov. Prichádzal sem napríklad aj požehnať ulicu dona Štefana Sandtnera alebo na rôzne iné slávnosti. Tiež tu slávnostne slávil päťdesiate výročie kňazstva. Stále myslel na svoju rodnú Cajlu,“ povedal Peter Sandtner.
Slávnosť začala svätou omšou v záhrade Kostola Povýšenia svätého Kríža, ktorú celebrovali miestny farár Andrej Šottník a saleziáni Don Ľudovít Baňovič a don Pavol Seman, ktorý sa v posledných rokoch staral o Štefan Šilhára. Na slávnosti bol aj Michal Radošinský, synovec saleziána dona Titusa Zemana, ktorý sa v roku 1951 ukrýval v rodine Štefana Šilhára v Pezinku-Cajle. „Naša rodina ďakuje rodine Šilhárovej, že pritúlila a prichýlila, dnes už blahoslaveného Titusa a pomohla mu vyzdravieť. Môj ujec a birmovný otec mohol pokračovať vo svojej činnosti, aj keď nakoniec s treťou skupinou neprešiel, ale stal sa misionárom vlastne v tých najťažších miestach, ktoré sú na svete, a to vo väzniciach. Tam pôsobil trinásť rokov,“ uviedol Michal Radošinský, synovec saleziána dona Titusa Zemana.
Na záver boli do kostola prenesené relikvie blahoslaveného dona Titusa Zemana, ktoré Andrej Šottník uložil pod jeho reliéf. Modlitbou k Titusovi Zemanovi, modlitbou za jeho svätorečenie a požehnaním jeho reliéfu bola slávnosť ukončená.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.