TopTip

V Papue Novej Guinei Cirkev bráni ženy obvinené z čarodejníctva

V Papue Novej Guinei Cirkev bráni ženy obvinené z čarodejníctva

Obrana dôstojnosti žien obvinených z čarodejníctva, ktorým hrozí týranie či dokonca smrť – aj tomuto sa venuje Cirkev v Papue Novej Guinei.

Viera v čarodejníctvo je na tichomorskom ostrove ešte stále rozšírená a plodí násilné činy, ba i vraždy. Terčom obvinení z uvalenia kliatby, v miestnom jazyku označovaného výrazom „sanguma“, sa stávajú najmä ženy.

Za posledný rok si spomínaná poverčivosť v Papue Novej Guinei vyžiadala dvanásť obetí a 76 obvinených žien sa síce vyhlo lynčovaniu, no ušlo sa im bitky. Prípady sú málokedy nahlásené úradom či potrestané. Prípad z hornatej oblasti Mendi, kde sa v apríli, práve v deň Veľkej noci, len zázrakom podarilo zachrániť tri ženy, ktoré boli podrobené mučeniu, opäť upozornil na závažnosť situácie.

Sestra Lorena Jenal, františkánska misionárka švajčiarskeho pôvodu, ktorá v krajine pôsobí viac než 30 rokov, pre vatikánsky denník L´Osservatore Romano uviedla:

„Mnoho žien bolo obesených, mučených a zavraždených v odľahlých dedinách tejto provincie, no častokrát o tom nie sú správy a rodiny zostávajú zo strachu mlčať“.  „Bolo by treba urobiť viac, aby sme rodiny obvinených žien povzbudili vystúpiť a nahlásiť zneužívanie a podstúpené násilie“.

Rehoľníčky sa v krajine snažia zriaďovať chránené domy pre vystrašené ženy a matky, ktoré utekajú pred hrozbami, zastrašovaním a bitkou.

„Pomôcť týmto ženám nie je len povinnosťou inštitúcií. Je morálnou povinnosťou všetkých chrániť vlastné matky a sestry a bojovať proti problémom spätým s poverčivosťou na čarodejníctvo“, uvádza rehoľná sestra Jenal. Tá nedávno zorganizovala modlitebný pochod smerujúci na miesto mučenia spomínaných troch žien, s výzvou „skoncovať s obvineniami z čarodejníctva a s akýmkoľvek násilím“.

Biskup diecézy Mendi v provincii Southern Highlands  Mons. Donald Francis Lippert uznáva, že ide o vážny problém rozšírený najmä u pôvodného obyvateľstva. Zároveň však dodáva: „Tieto praktiky v skutočnosti nie sú súčasťou kultúry našich predkov“. Ako uvádza, riešením tejto situácie môže byť evanjelizácia: „Katolícka viera môže byť odpoveďou na tieto obskurné praktiky“.

Miestna Cirkev sa snaží o osvetu medzi obyvateľstvom a 10. augusta usporiadala Deň proti obviňovaniu z čarodejníctva, ktorého súčasťou bol pochod. Lajtmotívom dňa bolo odmietnutie zabíjania nevinných a šírenie dôstojnosti každej osoby, osobitne matiek a sestier. Okrem farností a spoločenstiev veriacich boli do aktivít zapojené aj rozličné združenia, študenti, zdravotnícki pracovníci, skupiny mladých, ženské organizácie i verejní funkcionári.

„Útoky na osoby podozrivé z mágie sa zastavia až vtedy, keď budú autori agresií uväznení a potrestaní“, uviedol  Mons. Lippert. V krajine až v roku 2013 po medzinárodnom škandále parlament zrušil tzv. zákon o čarodejníctve z roku 1971. Podľa neho bolo v prípade vraždy poľahčujúcou okolnosťou, ak bola obeť podozrivá z čarodejníctva.

V Papue Novej Guinei tvoria katolíci 27% obyvateľstva, ide približne o dva milióny veriacich. Misionár z rehole verbistov páter Franco Zocca, ktorý má dlhoročné skúsenosti z pôsobenia v Papue, v tejto súvislosti uviedol:

„Tak ako sa to udialo pred stáročiami v Európe, obvinenia z údajného čarodejníctva ustali len po tom, ako vedecké a medicínske objavy vysvetlili prirodzené príčiny chorôb a epidémií. Cirkvi môžu v línii tejto skúsenosti prispieť k vykoreneniu ezoterických povier. Proti poverčivosti zohráva teológia dôležitú úlohu.“

„Viera v moc Ježiša Krista je tou najsilnejšou protilátkou v boji s démonickou poverčivosťou,“ dodáva taliansky verbista.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.