Celková čiastka
Zostávajúci čas
Obrana dôstojnosti žien obvinených z čarodejníctva, ktorým hrozí týranie či dokonca smrť – aj tomuto sa venuje Cirkev v Papue Novej Guinei.
Viera v čarodejníctvo je na tichomorskom ostrove ešte stále rozšírená a plodí násilné činy, ba i vraždy. Terčom obvinení z uvalenia kliatby, v miestnom jazyku označovaného výrazom „sanguma“, sa stávajú najmä ženy.
Za posledný rok si spomínaná poverčivosť v Papue Novej Guinei vyžiadala dvanásť obetí a 76 obvinených žien sa síce vyhlo lynčovaniu, no ušlo sa im bitky. Prípady sú málokedy nahlásené úradom či potrestané. Prípad z hornatej oblasti Mendi, kde sa v apríli, práve v deň Veľkej noci, len zázrakom podarilo zachrániť tri ženy, ktoré boli podrobené mučeniu, opäť upozornil na závažnosť situácie.
Sestra Lorena Jenal, františkánska misionárka švajčiarskeho pôvodu, ktorá v krajine pôsobí viac než 30 rokov, pre vatikánsky denník L´Osservatore Romano uviedla:
„Mnoho žien bolo obesených, mučených a zavraždených v odľahlých dedinách tejto provincie, no častokrát o tom nie sú správy a rodiny zostávajú zo strachu mlčať“. „Bolo by treba urobiť viac, aby sme rodiny obvinených žien povzbudili vystúpiť a nahlásiť zneužívanie a podstúpené násilie“.
Rehoľníčky sa v krajine snažia zriaďovať chránené domy pre vystrašené ženy a matky, ktoré utekajú pred hrozbami, zastrašovaním a bitkou.
„Pomôcť týmto ženám nie je len povinnosťou inštitúcií. Je morálnou povinnosťou všetkých chrániť vlastné matky a sestry a bojovať proti problémom spätým s poverčivosťou na čarodejníctvo“, uvádza rehoľná sestra Jenal. Tá nedávno zorganizovala modlitebný pochod smerujúci na miesto mučenia spomínaných troch žien, s výzvou „skoncovať s obvineniami z čarodejníctva a s akýmkoľvek násilím“.
Biskup diecézy Mendi v provincii Southern Highlands Mons. Donald Francis Lippert uznáva, že ide o vážny problém rozšírený najmä u pôvodného obyvateľstva. Zároveň však dodáva: „Tieto praktiky v skutočnosti nie sú súčasťou kultúry našich predkov“. Ako uvádza, riešením tejto situácie môže byť evanjelizácia: „Katolícka viera môže byť odpoveďou na tieto obskurné praktiky“.
Miestna Cirkev sa snaží o osvetu medzi obyvateľstvom a 10. augusta usporiadala Deň proti obviňovaniu z čarodejníctva, ktorého súčasťou bol pochod. Lajtmotívom dňa bolo odmietnutie zabíjania nevinných a šírenie dôstojnosti každej osoby, osobitne matiek a sestier. Okrem farností a spoločenstiev veriacich boli do aktivít zapojené aj rozličné združenia, študenti, zdravotnícki pracovníci, skupiny mladých, ženské organizácie i verejní funkcionári.
„Útoky na osoby podozrivé z mágie sa zastavia až vtedy, keď budú autori agresií uväznení a potrestaní“, uviedol Mons. Lippert. V krajine až v roku 2013 po medzinárodnom škandále parlament zrušil tzv. zákon o čarodejníctve z roku 1971. Podľa neho bolo v prípade vraždy poľahčujúcou okolnosťou, ak bola obeť podozrivá z čarodejníctva.
V Papue Novej Guinei tvoria katolíci 27% obyvateľstva, ide približne o dva milióny veriacich. Misionár z rehole verbistov páter Franco Zocca, ktorý má dlhoročné skúsenosti z pôsobenia v Papue, v tejto súvislosti uviedol:
„Tak ako sa to udialo pred stáročiami v Európe, obvinenia z údajného čarodejníctva ustali len po tom, ako vedecké a medicínske objavy vysvetlili prirodzené príčiny chorôb a epidémií. Cirkvi môžu v línii tejto skúsenosti prispieť k vykoreneniu ezoterických povier. Proti poverčivosti zohráva teológia dôležitú úlohu.“
„Viera v moc Ježiša Krista je tou najsilnejšou protilátkou v boji s démonickou poverčivosťou,“ dodáva taliansky verbista.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram