TopTip

V Nitre si pripomenuli sté výročie vysviacky troch slovenských biskupov

V Nitre si pripomenuli sté výročie vysviacky troch slovenských biskupov TK KBS

V Nitre si cez víkend pripomenuli sté výročie vysviacky troch slovenských biskupov. Slávnostnú svätú omšu v Kostole svätého Ladislava celebroval nitriansky biskup Viliam Judák. V závere slávnosti odhalili aj pamätnú tabuľu na priečelí chrámu, ktorá bola doplnená o bronzové reliéfy, pripomínajúce túto udalosť. 

 

V piaristickom Kostole svätého Ladislava v Nitre sa pred 100 rokmi konala vysviacka slovenských biskupov v prvej Česko-slovenskej republike. V úvode dnešnej svätej omše priebeh tejto vysviacky priblížil nitriansky biskup Viliam Judák: „Bolo to v nedeľu 13. februára 1921. Svätiteľom bol Lucius Clemente Micara, spolusvätitelia Antonín Podlaha, pomocný biskup z Prahy a Karol Kašpar, královohradecký pomocný biskup. Slávny hudobník Mikuláš Schneider Trnavský zložil pre túto príležitosť omšu s názvom Stella matutiana – Hviezda ranná.“

Biskup Judák ďalej priblížil, že slávnosť biskupského svätenia sa začala ráno a trvala tri hodiny. Po jej skončení noví biskupi smerovali do katedrály, kde bolo slávnostné uvedenie biskupa Karola Kmeťka do služby nitrianskeho biskupa. “V tento deň bolo v Nitre doslova celé Slovensko. Len orlovskej mládeže prišlo 12-tisíc členov. Medzi prítomnými boli aj Slováci žijúci v zahraničí, aj z Ameriky. Prítomní boli štátni predstavitelia, zástupcovia kultúrnych, spoločenských organizácií z celej republiky,“ povedal biskup Judák.


Na víkendovej bohoslužbe mali byť podľa Viliama Judáka prítomní aj všetci biskupi Slovenska, ktorí však kvôli pandemickej situácii nemohli osobne prísť, preto zostali aspoň v duchovnom spojení. „Žiaľ, súčasná situácia nás vedie k tomu, aby sme si túto významnú historickú chvíľu pripomenuli v skromnejšej forme navonok, ale s opravdivou vďačnosťou Pánu Bohu za dar miestnej cirkvi v osobe týchto biskupov,“ zdôraznil.


Po skončení svätej omše odhalili reliéf s podobizňami a erbami týchto biskupov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.