TopTip

V nedeľu sa prvýkrát slávil nový sviatok Pamiatky zázračnej klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky, patrónky Zemplína

V nedeľu sa prvýkrát slávil nový sviatok Pamiatky zázračnej klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky, patrónky Zemplína Samuel D. Bombár

V gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa v nedeľu mohol prvýkrát sláviť nový sviatok Pamiatky zázračnej klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky, patrónky Zemplína. Sviatok ustanovila dekrétom Kongregácia pre východné cirkvi, ktorý bol vydaný vo Vatikáne v novembri 2020 na sviatok Vovedenia Presvätej Bohorodičky do chrámu. Tento sviatok dnes veriaci po prvý raz oslávili aj v Eparchiálnom pútnickom mieste Klokočov, kde zároveň ukončili Jubilejný rok 350. výročia zázraku slzenia ikony Presvätej Bohorodičky v Klokočove. Oslavy okrúhleho výročia slzenia ikony otvorili 4. januára 2020 a kvôli pandémii trvali nie jeden rok, ale dva. 

Archijerejskej svätej liturgii predsedal arcibiskup Fülöp a homíliu predniesol križevacký eparchiálny biskup vladyka Milan Stipić z Chorvátska. Podľa neho Boh urobil seba v Božej matke malým, aby bol blízky ľuďom a z toho vychádza kresťanský postoj, ktorý pozýva všetkých k ochrane života. “Kresťan je povinný slúžiť životu, príjmajúc a milujúc každý ľudský život od jeho počatia až po smrť,” povedal.

Košický eparchiálny biskup vladyka Cyril Vasiľ SJ hovorí, že nedeľným sviatkom sa  uzatvára množstvo aktivít pri príležitosti 350. výročia zázraku slzenia ikony Presvätej Bohorodičky v Klokočove. Podľa neho sa všk nič nekončí, ale začína. “Naša úcta k Bohoridčke má od teraz ešte ďalší moment rastu, odpichnutia. Teda môžeme povedať, že nanovo začíname”. 

Sviatku ikony Presvätej Bohorodičky v Klokočove predchádzala vedecká konferencia na tému Klokočovská Bohorodička, patrónka Zemplína, ktorá sa uskutočnila 1. októbra v priestoroch Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Nasledujúci deň 2. októbra, pokračovala duchovná príprava na nedeľnú odpustovú slávnosť Fatimskou sobotou v Klokočove. Tá bola zameraná na pedagogických i nepedagogických zamestnancov, detí, žiakov a študentov cirkevných škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Košickej eparchie. Archijerejskú svätú liturgiu slávil vladyka Milan Chautur CSsR, emeritný košický eparchiálny biskup. V homílii poukázal na to, ako tento svet ukazuje rôzne typy autority, ktoré vovádzajú človeka do neistoty. “V rodinách nie je autorita, v školách nie je autorita. Spoločensky už ani nehovoriac. V takomto svete chaosu si má človek nájsť svoje miesto. Kresťan a veriaci človek nemôže byť nikdy bezradný. Lebo on je v kontakte so silou, ktorá predčí všetky ľudské sily,” zdôraznil.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.