TopTip

V marci chystajú extrémnu Krížovú cestu

V marci chystajú extrémnu Krížovú cestu TK KBS

Na Slovensku sa po roku aj napriek pandémii môžu jednotlivci zapojiť do extrémnej krížovej cesty. Ide o jedinečnú akciu, ktorá sa u nás koná po štvrtýkrát. Pred dvomi rokmi ju v dvadsiatich piatich krajinách absolvovalo približne osemdesiattisíc účastníkov. Jej cieľom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť z každodenného pohodlia a prekonávať svoje hranice. Organizátori tento rok avizujú dve trasy. Prvá s názvom Trasa blahoslaveného Titusa Zemana má dĺžku tridsať a pol kilometra. Druhá Trasa svätého dona Bosca má dĺžku štyridsaťdva a pol kilometra. 

 

Extrémna krížová cesta štartuje devätnásteho marca pri Kostole svätej Margity v Zborove. Má štrnásť zastavení a prechádza pohoria a kopce Bardejovského okresu. Využíva bežné turistické značenie doplnené o niektoré lokálne zaujímavosti. Pre pútnikov sú pripravené tri trasy. Hovorí organizátor extrémnej krížovej cesty Vincent Hoľpit: „Jedna trasa má dĺžku tridsaťjeden kilometrov s prevýšením 852 metrov a druhá trasa má dĺžku štyridsaťdva a pol kilometra. Prevýšenie je tam 1065 metrov. Ešte máme pre seniorov a pre mladších, v podstate aj deti vymyslenú takú, ktorá meria dvanásť kilometrov. Vyráža sa zo Zborova, ide sa na krásny Zborovský hrad, ten hrad je zahrnutý v obidvoch trasách a má takisto štrnásť zastavení. Je to nenáročné prevýšenie a vo veľmi peknej prírode.“

Extrémna krížová cesta je určená ľuďom, ktorí sú si vedomí svojich fyzických schopností. Tento rok navyše musia organizátori brať do úvahy aj epidemiologickú situáciu. Samotné podujatie konzultovali s úradmi. „Podľa zákona musíme akciu minimálne štyridsaťosem hodín predtým nahlásiť a každý jeden účastník, či už je to z nášho okresu alebo z iného okresu, musí mať dvanásťhodinový negatívny test. Takže v ten deň, nakoľko sa ide až večer, tak celý deň majú na to, aby si spravili test a tým pádom v podstate je všetko v poriadku. Rozostupy sú tam oveľa väčšie ako v obchode alebo hocikde inde, aj dvadsať, aj päťdesiatmetrové,“ povedal Hoľpit.

 

Všetky podrobné informácie o podujatí sú na facebookovej stránke Extrémna krížová cesta Zborov – Bardejov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.