TopTip

V marci chystajú extrémnu Krížovú cestu

V marci chystajú extrémnu Krížovú cestu TK KBS

Na Slovensku sa po roku aj napriek pandémii môžu jednotlivci zapojiť do extrémnej krížovej cesty. Ide o jedinečnú akciu, ktorá sa u nás koná po štvrtýkrát. Pred dvomi rokmi ju v dvadsiatich piatich krajinách absolvovalo približne osemdesiattisíc účastníkov. Jej cieľom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť z každodenného pohodlia a prekonávať svoje hranice. Organizátori tento rok avizujú dve trasy. Prvá s názvom Trasa blahoslaveného Titusa Zemana má dĺžku tridsať a pol kilometra. Druhá Trasa svätého dona Bosca má dĺžku štyridsaťdva a pol kilometra. 

 

Extrémna krížová cesta štartuje devätnásteho marca pri Kostole svätej Margity v Zborove. Má štrnásť zastavení a prechádza pohoria a kopce Bardejovského okresu. Využíva bežné turistické značenie doplnené o niektoré lokálne zaujímavosti. Pre pútnikov sú pripravené tri trasy. Hovorí organizátor extrémnej krížovej cesty Vincent Hoľpit: „Jedna trasa má dĺžku tridsaťjeden kilometrov s prevýšením 852 metrov a druhá trasa má dĺžku štyridsaťdva a pol kilometra. Prevýšenie je tam 1065 metrov. Ešte máme pre seniorov a pre mladších, v podstate aj deti vymyslenú takú, ktorá meria dvanásť kilometrov. Vyráža sa zo Zborova, ide sa na krásny Zborovský hrad, ten hrad je zahrnutý v obidvoch trasách a má takisto štrnásť zastavení. Je to nenáročné prevýšenie a vo veľmi peknej prírode.“

Extrémna krížová cesta je určená ľuďom, ktorí sú si vedomí svojich fyzických schopností. Tento rok navyše musia organizátori brať do úvahy aj epidemiologickú situáciu. Samotné podujatie konzultovali s úradmi. „Podľa zákona musíme akciu minimálne štyridsaťosem hodín predtým nahlásiť a každý jeden účastník, či už je to z nášho okresu alebo z iného okresu, musí mať dvanásťhodinový negatívny test. Takže v ten deň, nakoľko sa ide až večer, tak celý deň majú na to, aby si spravili test a tým pádom v podstate je všetko v poriadku. Rozostupy sú tam oveľa väčšie ako v obchode alebo hocikde inde, aj dvadsať, aj päťdesiatmetrové,“ povedal Hoľpit.

 

Všetky podrobné informácie o podujatí sú na facebookovej stránke Extrémna krížová cesta Zborov – Bardejov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.