Celková čiastka
Zostávajúci čas
Rok po návšteve pápeža Františka v Kanade sa darí zmierovať pôvodné obyvateľstvo s miestnou Katolíckou cirkvou. Počas „púte pokánia“, ako ju sám nazval, sa František ospravedlnil pôvodným obyvateľom za nespravodlivosť, ktorú utrpeli z rúk cirkvi. V pozadí sú škandály, ktoré v posledných rokoch vyšli najavo v súvislosti so zlým zaobchádzaním a zneužívaním v cirkevných školách pre domorodé deti, tzv. rezidenčných školách. Pápež svojou cestou „preukázal mimoriadny krok pokory“, ktorý „veľmi ocenili aj domorodí bratia a sestry“, povedal Raymond Poisson, predseda Kanadskej biskupskej konferencie.
„Priateľský, bratský postoj Svätého Otca, jeho upokojujúci, otvorený a nepredpojatý pohľad zanechal na všetkých trvalý dojem,“ povedal biskup zo Saint-Jérôme-Mont-Laurier.
Aj kanadský veľvyslanec pri Svätej stolici Paul Gibbard v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas potvrdil, že pápežova návšteva pred rokom výrazne podporila iniciatívy zamerané na zmierenie. Bol zriadený fond s celkovou sumou 30 miliónov dolárov na podporu projektov pre pôvodné obyvateľstvo a s pôvodným obyvateľstvom.
Nóta k doktríne objavovania
V marci tohto roku Svätá stolica zverejnila takzvanú „Nótu o doktríne objavovania“. Vatikán sa v nej dištancoval od doktríny, ktorá sa dlho používala ako povolenie na vykorisťovanie bývalých kolónií a pôvodného obyvateľstva. Podľa zodpovedných dikastérií z marca 2023 táto doktrína nie je zlučiteľná s názormi Katolíckej cirkvi.
Pápež František v tejto súvislosti okrem iného zdôraznil, že kresťanské spoločenstvo už nikdy nedovolí, aby sa jedna kultúra stavala vyššie ako druhá. Už nikdy sa nestane, aby boli ľudia nútení vzdať sa svojej kultúry v mene cirkvi, povedal najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi.
František bol v Kanade od 24. do 30. júla 2022. Navštívil domorodé osady a viedol početné rozhovory so zástupcami pôvodného obyvateľstva.
Smrť prinajmenšom 3200 detí
Od roku 1831 boli v Kanade domorodé dievčatá a chlapci vzdelávaní v rezidenčných školách. Mali sa prispôsobiť spoločnosti a kultúre európskych prisťahovalcov. Rezidenčné školy boli zvyčajne koncipované ako prísne internátne školy. Dievčatá a chlapci z Prvých národov (First Nations), Inuitov alebo Metisov – potomkov európskych obchodníkov a domorodých žien – mohli svoje rodiny vídať celé roky len zriedka.
V internátnych školách žilo celkovo približne 150 000 detí. Väčšinu prevádzkovateľov tvorili cirkvi, peniaze prichádzali od štátu. Posledná inštitúcia tohto druhu zatvorila svoje brány v roku 1996 v Punnichy v štáte Saskatchewan.
V uplynulých rokoch sa pri prieskume georadarom opakovane našli miesta v areáli bývalých internátnych škôl, kde sa predpokladajú neoznačené hroby detí. Dokazujú zlé životné podmienky v mnohých domovoch, mnohé z nich zomreli na choroby ako tuberkulóza, osýpky a chrípka. Doteraz existujú dôkazy o smrti najmenej 3 200 detí, ale odborníci sa domnievajú, že ich je oveľa viac. Tí, ktorí prežili, uvádzajú, že boli vystavení násiliu, ponižovaniu a sexuálnemu zneužívaniu.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram