Celková čiastka
Zostávajúci čas
V polovici októbra slávnostne otvorili obnovené Arménske múzeum v starej časti Jeruzalema. Stalo sa tak v dvadsiatom siedmom roku po jeho zatvorení. Rozsiahlo zrekonštruované múzeum „odráža bohaté dedičstvo arménskeho ľudu vo Svätej zemi,“ povedal pri znovuotvorení miestny arménsky patriarcha Nurhan I. Manougian. Očakáva sa, že nové stále expozície k 1600. výročiu arménskej prítomnosti v Jeruzaleme a ku genocíde a jej následkom budú natrvalo prístupné širokej verejnosti.
Znovuotvorenie Múzea „Edwarda a Helen Mardigianovcov“ predstavuje „začiatok novej kapitoly arménskej prítomnosti vo svätom meste Jeruzaleme,“ povedal Arakel Aljalian, farár arménskeho Chrámu svätého Jakuba v severoamerickom Watertowne.
Ajlalian zastupoval arménsko-americkú mecenášsku rodinu Mardigian pri otvorení obnoveného múzea. Poukázal na dlhú históriu prítomnosti arménskych kresťanov v Jeruzaleme. Datuje sa od čias prevzatia kresťanstva Arménmi na začiatku štvrtého storočia. Už z toho obdobia existujú svedectvá o arménskych kresťanoch v meste, takže Jeruzalem predstavuje „najstaršiu diasporálnu prítomnosť Arménov“.
V roku 1995 zatvorili múzeum založené koncom 60. rokov minulého storočia v kláštornom komplexe v arménskej štvrti Jeruzalema. Obnovou a realizáciou novej expozície bol poverený arménsky francúzsko-libanonský architekt Haroutioun Bezdjian a dvaja historici Claude Mutafian a Raymond Kevorkian. Popri historickom uvedení do dobytia Palestíny arménskym kráľom Tigranesom II. v 2. storočí pred Kristom teraz múzeum prezentuje arménsku históriu v Jeruzaleme až po osmanskú dobu. Druhá výstava je venovaná najtemnejšej kapitole arménskej histórie: masovému vyvražďovaniu arménskeho ľudu a jeho následkom pre arménsku komunitu v Jeruzaleme.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram