TopTip

V hospici bola svätá omša za zosnulých pacientov

V hospici bola svätá omša za zosnulých pacientov hospic Matky Terezy

V Hospici matky Terezy v Brdejovskej Novej Vsi bol online stretnutie, ktorého súčasťou bola špeciálna svätá omša. V Bazilike svätého Egídia zamestnanci vytvorili jedno spoločenstvo s pozostalými a modlitbou si uctili pamiatku zosnulých pacientov hospicu. Hospic matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi je ústavné zdravotnícke zariadenie košickej charity. Poskytuje odbornú zdravotnú hospicovú a paliatívnu starostlivosť ťažko chorým v terminálnom štádiu, zomierajúcim a pacientom v bdelej kóme. 

 

Stretnutia pozostalých sú každoročnou tradíciou Hospicu matky Terezy. Majú hlboký význam a tvoria súčasť hospicovej filozofie. Hovorí Silvia Hrabčáková z Arcidiecéznej charity v Košiciach: „Tento rok je taká zmena, že sa nestretneme spoločne s pozostalými u nás v hospici, ale odslúžime svätú omšu, ktorá bude streamovaná online na kanáli farnosti a takto sa vlastne duchovne spojíme so všetkými pozostalými. Vlani sme odprevadili spolu do večnosti 60 pacientov a takto vytvoríme takú spoločnú pomyselnú rodinu, aby sme si uctili ich pamiatku a takto sa s nimi rozlúčili.“

V Hospici matky Terezy je kladený dôraz na duchovnú i zdravotnú starostlivosť o zomierajúcich, ale súčasťou filozofie hospicu je aj komunikácia s príbuznými a záujem o ich životy. Hovorí pracovníčka hospicu sestra Bohuslava: „Preto pracujeme s tou rodinou, lebo v dnešnej spoločnosti sa nikto nevenuje niekomu kto stratil najbližšiu osobu a to je veľmi dôležité, lebo mnohokrát ľudia sami sa nevedia s tým vysporiadať. Oni hľadajú niekoho kto by vlastne pochopil ich, že stratili najbližšieho človeka.

Hospic matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi vznikol ako prvé zariadenie svojho druhu na Slovensku pred osemnástimi rokmi a od svojho vzniku patrí stále medzi špičkové zariadenia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.