TopTip

V expozícii Ikony v Žiline bola online prednáška o ikone Posledný súd

V expozícii Ikony v Žiline bola online prednáška o ikone Posledný súd FB Ikony

V expozícii Ikony v Žiline bola online prednáška o ikone Posledný súd a konci časov.  Rozprával o nej gréckokatolícky kňaz Igor Cingeľ. „Keď som ju videl prvýkrát ako malý chlapec, naháňala mi hrôzu, ale ma aj veľmi zaujímala. Nemal mi ju vtedy kto vyložiť. Len som, už si nepamätám od koho, počul slová, že tak skončím, keď nebudem poslušný. A ukazovala pritom tá osoba na spodnú časť ikony, kde boli spútaní ľudia trápení démonmi v pekle,“ povedal.

Igor Cingeľ už dnes vie, že ikona nie je ľudská predstava o zobrazených veciach, ale dlhodobé rozjímanie nad Božím slovom. „To sa potom veľmi dôkladne podľa ikonopiseckého kánona zhmotňuje do farieb a tvarov, kde nie je autorom ikonopisec, ale sám Boh,“ zdôraznil.

Ikona Posledného súdu je rozsiahla kompozícia pozostávajúca z viacerých registrov, ktoré tvoria horizontálne členenie. „V centre prvého sa nachádza Ježiš Kristus sediaci na tróne. Ku Kristovi prichádza jeho matka, Presvätá Bohorodička a Ján, predchodca, za ktorými sú zástupcovia anjelov. Tieto osoby majú vystreté ruky a sú otočené ku Kristovi, čo znamená príhovor,“ vysvetlil.

V ďalšom registri sú podľa Igora Cingeľa vyobrazení dvanásti apoštoli sediaci na dvanástich trónoch, „ktorí súdia dvanásť kmeňov Izraela. V centre tohto registra zvykne byť umiestnený  sudcovský trón, na ktorom je položené Božie slovo, kríž, kopija a trstina.“ Celú prednášku nájdete na youtubovom kanáli Ikony Žilina.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.