TopTip

V Dóme svätého Martina si pripomenuli 569. výročie posviacky chrámu

V Dóme svätého Martina si pripomenuli 569. výročie posviacky chrámu TK KBS

V Dóme svätého Martina v Bratislave si v stredu pri svätej omši bez prítomnosti veriacich pripomenuli 569. výročie posviacky katedrálneho chrámu Bratislavskej arcidiecézy. Svätú omšu slúžil arcibiskup Stanislav Zvolenský. Koncelebrovali generálni vikári arcidiecézy biskup Jozef Haľko a Daniel Ižold. Bratislavský metropolita sa pri svätej omši zamýšľal nad tým, čo dobré nám môže priniesť súčasná situácia. Prenos svätej omše sa vysielal na facebookovej stránke Bratislavskej arcidiecézy. 

Bratislavský Dóm svätého Martina bol posvätený 10. marca 1452. Arcibiskup Stanislav Zvolenský pri svätej omši pripomenul, že posviacka chrámu sa koná vtedy, keď je už natoľko dokončený, že sa v ňom môžu konať sväté omše a vysluhovať sviatosti. „Aby sa navonok ukázalo, že tento priestor je posvätný, že je zasvätený na posvätné úkony. My sme vďační tej generácii, ktorá tento chrám stavala, počas dlhých storočí udržiavala, zdokonaľovala, vylepšovala, okrášľovala až po dnešný deň,“ povedal bratislavský arcibiskup.
Výročie posviacky katedrály je dňom radostným, ale aj dňom bolestným, pretože sme v katedrále, ktorá je prázdna. Povedal to na úvod svätej omše arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Zároveň však sme aj vďační a šťastní, že jestvuje spôsob duchovného spojenia, že môžeme vytvoriť duchovné spoločenstvo,“ upozornil.
V homílii si arcibiskup Zvolenský položil otázku, ako nám môže slúžiť na dobré, keď chceme milovať Boha, to, čo prežívame. Obmedzenia a to, že sa nemôžeme fyzicky stretnúť v spoločenstvách pri svätej omši. „Ten, ktorý sa usiluje milovať Boha, aj v životných ťažkostiach sa každý deň znova a znova usiluje, aby tieto ťažkosti nezanechali v jeho vnútri hnev, horkosť, smútok,“ zdôraznil.
Arcibiskup Stanislav Zvolenský na záver svätej omše pripomenul Rok modlitieb za farnosti Bratislavskej arcidiecézy. V arcidiecéze sa počas roka budú každé tri dni modliť za inú farnosť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.