TopTip

V Černovej pri Ružomberku spomínali na Vendelína Javorku

V Černovej pri Ružomberku spomínali na Vendelína Javorku TK KBS

V Černovej pri Ružomberku spomínali na Vendelína Javorku. Urobili tak pri príležitosti 55. výročia od smrti tohto misionára a jezuitu, ktorý je kandidátom na blahorečenie v Žilinskej diecéze. Program vysielali online z Kostola Panny Márie Ružencovej v Černovej, odkiaľ Vendelín Javorka pochádzal. 

Jezuita, misionár, politický väzeň, vzdelanec a spisovateľ. Týmto všetkým bol rodák z Černovej Vendelín Javorka, na ktorého si pri Ružomberku spomínali v deň 55. výročia jeho úmrtia. Vendelín Javorka patrí podľa profesorky cirkevných dejín Emílie Hrabovec z bratislavskej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty medzi mimoriadne osobnosti slovenských cirkevných dejín a jeho odkaz má čo povedať aj v dnešnom čase. „Javorka je tak ako Černová v malom, stelesnenie slovenských dejín. A zároveň je nesmierne veľkým, pretože si vždy uchoval odvahu, statočnosť, vieru v Boha, lásku k Bohu, k blížnym a vlastnému národu. Bol vysokým stromom, ktorý by som porovnala s takými stromami ako Vojtaššák, Náhalka, Viktor Trstenský. Vysoké stromy, ktoré držali národ, držali jeho ducha, jeho vieru, jeho kultúru a ktoré by sme dnes veľmi potrebovali,“ vyhlásila Emília Hrabovec.
Javorka často prízvukoval, že máme mať radi dobu, v ktorej žijeme. Oslovilo to aj ružomberského jezuitu Branislava Dada, ktorý v Černovej o Vendelínovi Javorkovi prednášal. „Byť dobový a zároveň vedieť dobe prinášať Boha, prinášať ducha viery, ako on celým svojím dielom túto myšlienku ponúka svojim súčasníkom a aj nasledovníkom,“ zdôraznil.
V Černovej pripravujú aj pamätník Vendelína Javorku s jeho bronzovou bustou. Hotový má byť v októbri tohto roku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.