TopTip

V Bratislave spomínali na obete komunistického režimu

V Bratislave spomínali na obete komunistického režimu TK KBS

„Vy máte v rukách moc, my máme pravdu.” Aj tieto slová Silvestra Krčméryho spred trenčianskeho súdu zazneli pri príležitosti spomienky na obete komunistického režimu. Pri pamätníku Sviečkovej manifestácie na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa zišli predstavitelia rozličných inštitúcií a cirkví. Spomienkové stretnutie na obete komunistického režimu zvolala splnmocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia Anna Záborská. Anna Záborská pre Rádio Lumen uviedla, že historická pamäť je dôležitou súčasťou dejín každého národa a prirovnala historickú pamäť k svedomiu, ktoré aj keď sa potláča, stále sa vráti. „Preto je veľmi dobre a som vďačná za to, že sa podarilo v Národnej rade presadiť 24. jún ako Deň obetí komunizmu. A práve preto, že sú to obete komunizmu, tak je to dôkaz, je to svedectvo o tom, že to presvedčenie, to, čomu verili, bolo dôležitejšie, ako zachovanie si života.“

Komunistický režim v rokoch 1948 až 1989 odsúdil a uväznil vyše 70-tisíc ľudí. Medzi nimi bola aj mama súčasného podpredsedu KDH Maroša Čaučíka, ktorá bola odsúdená na päť rokov väzenia za to, že navštevovala stretká a snažila sa viesť duchovný život. „Prišiel som sem práve preto, aby som si uctil moju mamu a ľudí, ktorí trpeli podobne ako ona. Potrebujeme o tom rozprávať, pretože komunizmus bol zločinný režim. A myslím si, že to potrebujeme aj pre súčasnosť,“ povedal Maroš Čaučík, podpredseda KDH.

Deň pamiatky na obete komunistického režimu sa slávi 24. júna, v deň výročia súdneho procesu so Silvestrom Krčmérym.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con una terraza encima del garaje.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.