Celková čiastka
Zostávajúci čas
V priestoroch Zichyho paláca v Bratislave sa stretli zahraniční a slovenskí odborníci, ktorí diskutovali o ľudských právach a ich význame. Vedeckú konferenciu zorganizovali Klub 89 a Ústav pamäti národa. Zápas o dodržiavanie ľudských práv zohral počas vlády nedemokratických režimov v nedávnej histórii národov strednej a východnej Európy mimoriadne dôležitú úlohu. Prednášky poskytli komparatívny pohľad na vývoj situácie v jednotlivých štátoch. V prvom paneli vystúpili odborníci z Rumunska, Slovinska či Poľska. Druhý panel bol už venovaný zápasu o ľudské práva na Slovensku. Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa predstavil zaujímavý prípad chartistu Tibora Novotku, ktorého si predvolala ŠtB už ako 16-ročného. „Možno búrlivý banálny príbeh, ale odzrkadľuje niekoľko takých zásadných fenoménov zápasu s komunistickým režimom za ľudské práva, ktoré by som zhrnul – šírenie slobody slova, perzekúcie ŠtB, zaisťovanie, kontrola pošty, evidovanie a sledovanie štátnou bezpečnosťou, obvinenie zo špionáže, pokus o odchod do exilu, perzekúcie za náboženské prejavy, protesty proti totalitnej politike Sovietskeho zväzu ako i okupačnej moci, tvorba samizdatu.“
Slováci podľa ďalšej prednášajúcej Beáty Blehovej, rovnako z Ústavu pamäti národa, mali svojich zástancov aj v zahraničí, konkrétne v inštitúcii Svetového kongresu Slovákov. „Činnosť SKS v súvislosti s ľudskoprávnou agendou je dôkazom toho, že kongres mal eminentný záujem o odhaľovanie skutočnej tváre normalizačného režimu na Slovensku,“ uviedla.
Záverečný blok konferencie bol venovaný aj analýze úlohy, ktorú ľudské práva zohrávajú v súčasnej spoločnosti. Konferencia mala tiež ambíciu iniciovať pravidelné stretávanie odborníkov, ktorí sa venujú ľudským právam ako kľúčovej hodnote demokratickej spoločnosti.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram