Celková čiastka
Zostávajúci čas
V Banskej Bystrici poskytujú ľuďom v núdzi pomoc okrem samosprávy a Slovenského Červeného kríža aj iné neštátne subjekty, napr. Slovenská katolícka charita, Bystrická kresťanská platforma, či komunita Sant’ Edigio. Zariadenia krízovej intervencie na území mesta, v ktorých je nulová tolerancia na požívanie alkoholických a iných omamných látok, využíva približne 300 ľudí bez domova. Zima však býva pre nich veľmi náročná. Aj o tom bola rubrika Občan, ktorú pripravila Simona Gablíková.
Ján Šilhavý žije na ulici už niekoľko rokov. Priznáva, že zvlášť zima je pre neho veľmi náročným obdobím. „Úplne najdôležitejšie čo by bolo, nejaká hocijaká ubytovňa, keby to bolo čokoľvek, len aby tam bolo teplo, aby si mal človek kde ľahnúť. Je tu katolícka charita, kde raz za deň môže človek dostať polievku. Tá polievka by mi kľudne aj stačila,“ povedal.
Nielen v zimných mesiacoch dostávajú ľudia bez domova pomoc od banskobystrickej diecéznej charity. Jej služby predstavil riaditeľ Radoslav Bujdoš. „Charita v Banskej Bystrici zabezpečuje ľuďom bez domova útulok, to je celoročné ubytovanie. My nie sme nocľaháreň, my sme skôr špecializovaní na starších ľudí, ale, samozrejme, pomáhame, čo sa týka s ubytovaním, aj mladším ročníkom, ak máme voľné kapacity, čo sa málokedy stane, napr. aj túto zimu.“
Snahou Bystrickej kresťanskej platformy je zase podľa jej koordinátora Ondreja Drugu v týchto mesiacoch prepájať ľudí. „To znamená, že napr. cez naše informačné kanály sa snažíme informovať o rôznych vianočných výzvach a akciách, do ktorých sa môžu zapojiť aj ostatní ľudia, ktorí by o nich možno nevedeli, alebo bez toho priameho pozvania by na ne neprišli."
Členka komunity Sant’ Egidio Lenka Borková hovorila o informačnej kartičke, ktorá slúži ako návod na oslovenie človeka bez domova, ako aj prípadná pomoc týmto ľuďom. „Otázky sú tam celkom konkrétne, že čo sa spýtať: je vám zima? kde idete stráviť noc? nie ste smädní, hladní? atď.. Toto sú podľa mňa úplne konkrétne, až také banálne otázky, ktoré vie každý položiť, ale sú zásadné. Zároveň sú tam telefónne čísla, ktoré existujú pre celé Slovensko.“
Celú reláciu nájdete v archíve na lumen.sk.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram