Celková čiastka
Zostávajúci čas
V maďarskom Vespréme sa 26. apríla 2025 uskutoční bohoslužba, pri ktorej bude vyhlásená za blahoslavenú Mária Magdolna Bódiová (1921 – 1945).
V piatok 16. augusta to oznámila Vesprémska arcidiecéza.
Máriu Magdolnu Bódiovú zastrelil sovietsky vojak v obci Litér pri Balatone v posledných týždňoch druhej svetovej vojny, keď sa bránila znásilneniu.
Pápež František pred niekoľkými týždňami podpísal dekrét o blahorečení Márie Magdolny Bódiovej, ktorá zomrela ako mučenica vo veku 23 rokov.
Vtedajší vesprémsky biskup a neskôr budapeštiansky arcibiskup Jozsef kardinál Mindszenty (čítaj: Jóžef kardinál Mindszenty) inicioval proces blahorečenia krátko po smrti mladej ženy.
Mária Magdolna Bodiová sa narodila 8. augusta 1921 v chudobnej rodine v Szigligete (čítaj: Sigligete).
Jej rodičia pracovali ako sluhovia a nemohli sa zosobášiť, preto bola považovaná za nemanželské dieťa.
Hoci Mária Magdolna nedostala nijaké náboženské vzdelanie, pripustili ju k prvému svätému prijímaniu. O viere sa potom naučila sama tak, že si požičiavala knihy z farskej knižnice.
Vo veku 17 rokov počas ľudových misií Mária Magdolna rozpoznala, že svoj život chce úplne zasvätiť Ježišovi.
Bodiová bola robotníčkou v továrni a hnaná svojou vierou sa neúnavne nasadzovala v službe deťom, starším ľuďom a chudobným.
Na sviatok Krista Kráľa v roku 1941 zložila súkromný sľub trvalej čistoty.
Dňa 23. marca 1945 vkročili sovietski vojaci do maďarskej obce Litér a napadli ženy, ktoré boli pri vchode do krytu. Mária Magdolna sa bránila, varovala svoje spoločníčky a pokúsila sa utiecť, ale vojak ju dobehol a zastrelil šiestimi ranami.
Cristiana Marinelliová, postulátorka (právnička) v procese blahorečenia, opísala Máriu Magdolnu ako jednoduché, skromné dievča. Modlila sa za obrátenie ľudí a stredobodom jej duchovného života bola Eucharistia a mariánska úcta. Učila deti, ako sa priblížiť ku Kristovi. V ťažkej, dramatickej historickej situácii vydávala jasné a dôsledné svedectvo, ktoré bolo príťažlivé aj pre ostatných. Jej okolie ju uznávalo a obdivovalo a už počas jej života ju považovali za svätú. Okrem jej mučeníctva historická a liturgická komisie mimoriadne ocenili svedectvo viery, ktoré Mária Magdolna vydala svojím životom.
Počas komunistického obdobia v Maďarsku bol proces kanonizácie, ktorý inicioval kardinál Mindszenty, de facto pozastavený. Až v roku 2011 sa emeritnému arcibiskupovi Vesprému Gyulovi Marfimu (čítaj: Ďulovi Marfimu) podarilo obnoviť proces na diecéznej úrovni, po ktorom od roku 2017 nasledovala druhá fáza v Ríme. Spočiatku bol postulátorom procesu súčasný arcibiskup Alba Iulie Gergely Kovács (čítaj: Gergej Kováč). Po jeho vymenovaní za biskupa prevzal úlohu postulátora Cristiana Marinelliová. Dohliada aj na ďalšie maďarské beatifikačné procesy, vrátane blahorečenia folkloristu Šándora Bálinta (1904 – 1980) a biskupa Árona Martona (1896 – 1980).
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram