TopTip

Usmerňujúca nóta arcikňaza svätopeterskej baziliky

Usmerňujúca nóta arcikňaza svätopeterskej baziliky zdroj foto: pixabay.com

V uplynulých dňoch Vatikán zverejnil hneď niekoľko dôležitých menovaní. Pápež František rozhodol o vymenovaní dočasného sekretára Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Stal sa ním Angličan, páter Andrew Small, člen Kongregácie misijných oblátov Nepoškvrnenej Panny Márie, ktorý bol v minulosti národným riaditeľom Pápežských misijných diel v USA, a tiež pôsobil vo farskej pastorácii v Brazílii a USA a bol poradcom amerických biskupov pre charitatívne projekty po zemetrasení na Haiti.

Spomínaná Pápežská komisia pre ochranu maloletých bola vytvorená na základe rozhodnutia pápeža Františka v roku 2014. Jej predsedom je bostonský arcibiskup, kardinál Seán Patrick O´Malley. Medzi jej členmi je 16 odborníkov v odboroch psychológia, psychiatria, pedagogika a právo, ako aj pastorační odborníci z cirkevných združení a spoločenstiev, plus jeden zástupca obetí.

Úradov Svätej stolice sa týka aj ďalšia správa. Svätý otec totiž požiadal chicagského arcibiskupa, kardinála Blažeja Cupicha, o vykonanie apoštolskej vizitácie úradu koordinujúceho úsilie katolíckej cirkvi v otázkach mieru a spravodlivosti, čiže Dikastéria na podporu integrálneho ľudského rozvoja, ktoré vedie ghanský kardinál Peter Turkson. František nariadil ostatných týždňoch podobné vizitácie aj v Kongregácii pre Boží kult a disciplínu sviatostí a v Kongregácii pre klérus.

Vatikán tiež zverejnil zoznam nových členov iného dôležitého úradu: Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry, a to na päťročné funkčné obdobie. Medzi dvanástimi osobnosťami rôznych národností z radov kardinálov, arcibiskupov a biskupov sa nachádza taktiež meno arcibiskupa Cyrila Vasiľa, ktorý doposiaľ pôsobil ako apoštolský administrátor sede plena Košickej gréckokatolíckej eparchie. V spomínanom zozname nájdeme tiež mená štyroch kardinálov: Josepha Williama Tobina, arcibiskup amerického Newarku, Jamesa Michaela Harveyho, arcikňaza Pápežskej baziliky sv. Pavla za hradbami, Gerharda Ludwiga Müllera, emeritného prefekta Kongregácie pre náuku viery, a Maria Grecha, generálneho sekretára Synody biskupov.

Krátko potom, čo bol arcibiskup Vasiľ vymenovaný za člena spomínaného tribunálu, Vatikán zverejnil, že pápež František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu, ktoré mu predložil eparcha Milan Chautur. Zároveň s týmto krokom vymenoval na post eparchu práve Cyrila Vasiľa, pričom mu ponechal súkromný titul arcibiskupa.

Okrem týchto vymenovaní bolo zverejnené aj usmernenie týkajúce sa interného života v Mestskom štáte Vatikán, konkrétne bohoslužobného poriadku v Bazilike sv. Petra. Vydal ho kardinál Mauro Gambetti, ktorý od februára tohto roku pôsobí ako arcikňaz tejto baziliky. V čase medzi 7. a 9. hodinou prichádzajú totiž do chrámu nad hrobom sv. Petra celebrovať sväté omše rôzni kňazi a biskupi rozličných národností, často sprevádzaní skupinami veriacich. Usmerňujúca nóta vysvetľuje dva nosné princípy vychádzajúce z usmernenia vydaného 12. marca tohto roku Štátnym sekretariátom Svätej stolice, ktoré v čase svojho publikovania vyvolalo značné kontroverzie.

Prvým princípom je časové usporiadanie slávení tak, aby umožňovali koncelebráciu a zohľadňovali tak ducha II. vatikánskeho koncilu. Druhým princípom je rešpektovanie osobitných potrieb jednotlivých skupín z hľadiska jazykov a liturgických rítov, čiže dostatočné umožnenie výnimiek, avšak bez toho, aby nahradili platné pravidlá.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.