TopTip

Uplynulo sedemdesiat rokov od popravy Bernarda Jaška a Pavla Kalinaja

Uplynulo sedemdesiat rokov od popravy Bernarda Jaška a Pavla Kalinaja TK KBS

V stredu uplynulo sedemdesiat rokov od popravy príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti Bernarda Jaška a Pavla Kalinaja. Trest smrti dostali za to, že informovali cirkev o pripravovaných represiách voči nej. Bernard Jaško pracoval na ďalekopisnej ústredni poverenectva vnútra v rámci štátno-bezpečnostného odboru, kde sa dostával do kontaktu s dôležitými informáciami prichádzajúcimi z krajských veliteľstiev Štátnej bezpečnosti. Spolu s kolegami Pavlom Kalinajom a Pavlom Hajdinom posúvali informácie pomocnému trnavskému biskupovi Michalovi Buzalkovi. Informovali ho o sledovaní kňazov, plánoch na ich zatknutie a akciách proti cirkevnej hierarchii. Za Jaška a Kalinaja slúžil v predvečer výročia ich popravy svätú omšu Jozef Paluba, biskupský vikár Ordinariátu pre ministerstvo vnútra. 

 

Podľa predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa Jána Pálffyho mal trest smrti pre Bernarda Jaška a Pavla Kalinaja slúžiť ako odstrašujúci príklad pre ostatných členov Zboru národnej bezpečnosti. „Ostatných odsúdených z dvadsaťdvačlennej skupiny čakali tresty v súhrnnej výške stoštyridsaťštyri rokov odňatia slobody,“ povedal Pálffy.


Za Pavla Kalinaja, ktorý bol popravený ako tridsaťpäťročný, a za Bernarda Jaška, ktorý mal dvadsaťsedem rokov, slúžil svätú omšu v Katedrále svätého Šebastiána v Bratislave Jozef Paluba, biskupský vikár ministerstva vnútra. „Všetko dávali našim biskupom, ktorí boli vopred pripravení na prichádzajúce ťažké časy pre Cirkev. Ale nemali inú možnosť, len v duchu Kristovych slov vziať na seba ťažký kríž a nasledovať svojho majstra,“ uviedol.


Bernard Jaško a Pavol Kalinaj informovali biskupa Michala Buzalku o chystaných represáliách voči cirkvi prostredníctvom dobrého známeho Štefana Uhrína. Ten bol odsúdený na osemnásť rokov väzenia. Jeho dcéra Bernadeta Krkošová si na konci svätej omše zaspomínala, že ich matka ostala jedenásť rokov sama s piatimi deťmi. „Tieto ťažké časy prežili bez toho, aby svoju vieru stratili. Naopak. V nej našli oporu a silu,“ povedala.


O Bernardovi Jaškovi a Pavlovi Kalinajovi bol v roku 2012 natočený aj dokumentárny film 22 hláv, ktorý režíroval Matúš Demko.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.