TopTip

Ukrajinský väčší arcibiskup ocenil patriarchu Bartolomeja

Ukrajinský väčší arcibiskup ocenil patriarchu Bartolomeja zdroj foto: pexels.com

V polovici júna bol v rezidencii metropolitu Epifanija, hlavy Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, predstavený životopis „Bartolomej: apoštol a vizionár“, ktorý o ekumenickom patriarchovi Bartolomejovi zostavil John Chryssavgis.

Toto podujatie sa zmenilo na ekumenické stretnutie, pretože sa na ňom zúčastnil aj väčší arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Počas prezentácie v Kyjeve vladyka Ševčuk vyzdvihol zásluhy ekumenického patriarchu. Bartolomej je jednou z najvýznamnejších intelektuálnych osobností súčasnosti, povedal väčší arcibiskup Ševčuk. Silou svojho intelektu vytvára „kultúru stretnutia“, ktorá je zvlášť dôležitá pre svet po COVID-e.

Ševčuk vyzdvihol aj ekumenickú angažovanosť patriarchu a jeho osobné stretnutia s pápežmi Františkom a Benediktom XVI. Väčší arcibiskup pripomenul napríklad okamih, keď František počas svojej návštevy Fanaru v Istanbule v roku 2014 sklonil hlavu pred patriarchom a poprosil ho o požehnanie. „To je viac ako len vzájomné uznanie. Je to obzvlášť hlboká duchovná blízkosť, ktorá otvára nové možnosti dialógu,“ uviedol Ševčuk.

Väčší arcibiskup spomenul aj svoje osobné skúsenosti s patriarchom Bartolomejom. Ostatne ho stretol vo vatikánskom Dome svätej Marty. „Mal som pocit, že tento muž je plný energie, neustále z neho vyžaruje sila, sloboda a schopnosť posúvať dopredu cirkevný, verejný a medzištátny život.“

Väčší arcibiskup ocenil aj patriarchovo nasadenia za Ukrajinu, najmä pokiaľ ide o pamiatku obetí hladomoru a obranu národnej zvrchovanosti a integrity. Ševčuk spomenul aj plánovanú patriarchovu návštevu Ukrajiny v auguste. Záver väčšieho arcibiskupa: „Musíme sa schádzať, spolupracovať a prejavovať vzájomnú úctu, lásku a súcit.“

Biografia k striebornému jubileu

Kniha „Bartolomej: apoštol a vizionár“ vyšla v roku 2016 pri príležitosti strieborného jubilea ekumenického patriarchu. Teraz je k dispozícii aj v ukrajinskej verzii. Pápež František napísal predhovor k tomuto životopisu. Aj emeritný pápež Benedikt XVI. pripravil príspevok, takisto anglikánsky emeritovaný prímas Rowan Williams, rabín David Rosen a ďalší.

Editorom prvého podrobného životopisu ekumenického patriarchu je pravoslávny teológ a archidiakon John Chryssavgis, ktorý Bartolomejovi, známemu ako „zelený patriarcha“, radí v otázkach životného prostredia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.