TopTip

Ukrajinský väčší arcibiskup ocenil patriarchu Bartolomeja

Ukrajinský väčší arcibiskup ocenil patriarchu Bartolomeja zdroj foto: pexels.com

V polovici júna bol v rezidencii metropolitu Epifanija, hlavy Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, predstavený životopis „Bartolomej: apoštol a vizionár“, ktorý o ekumenickom patriarchovi Bartolomejovi zostavil John Chryssavgis.

Toto podujatie sa zmenilo na ekumenické stretnutie, pretože sa na ňom zúčastnil aj väčší arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Počas prezentácie v Kyjeve vladyka Ševčuk vyzdvihol zásluhy ekumenického patriarchu. Bartolomej je jednou z najvýznamnejších intelektuálnych osobností súčasnosti, povedal väčší arcibiskup Ševčuk. Silou svojho intelektu vytvára „kultúru stretnutia“, ktorá je zvlášť dôležitá pre svet po COVID-e.

Ševčuk vyzdvihol aj ekumenickú angažovanosť patriarchu a jeho osobné stretnutia s pápežmi Františkom a Benediktom XVI. Väčší arcibiskup pripomenul napríklad okamih, keď František počas svojej návštevy Fanaru v Istanbule v roku 2014 sklonil hlavu pred patriarchom a poprosil ho o požehnanie. „To je viac ako len vzájomné uznanie. Je to obzvlášť hlboká duchovná blízkosť, ktorá otvára nové možnosti dialógu,“ uviedol Ševčuk.

Väčší arcibiskup spomenul aj svoje osobné skúsenosti s patriarchom Bartolomejom. Ostatne ho stretol vo vatikánskom Dome svätej Marty. „Mal som pocit, že tento muž je plný energie, neustále z neho vyžaruje sila, sloboda a schopnosť posúvať dopredu cirkevný, verejný a medzištátny život.“

Väčší arcibiskup ocenil aj patriarchovo nasadenia za Ukrajinu, najmä pokiaľ ide o pamiatku obetí hladomoru a obranu národnej zvrchovanosti a integrity. Ševčuk spomenul aj plánovanú patriarchovu návštevu Ukrajiny v auguste. Záver väčšieho arcibiskupa: „Musíme sa schádzať, spolupracovať a prejavovať vzájomnú úctu, lásku a súcit.“

Biografia k striebornému jubileu

Kniha „Bartolomej: apoštol a vizionár“ vyšla v roku 2016 pri príležitosti strieborného jubilea ekumenického patriarchu. Teraz je k dispozícii aj v ukrajinskej verzii. Pápež František napísal predhovor k tomuto životopisu. Aj emeritný pápež Benedikt XVI. pripravil príspevok, takisto anglikánsky emeritovaný prímas Rowan Williams, rabín David Rosen a ďalší.

Editorom prvého podrobného životopisu ekumenického patriarchu je pravoslávny teológ a archidiakon John Chryssavgis, ktorý Bartolomejovi, známemu ako „zelený patriarcha“, radí v otázkach životného prostredia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.