TopTip

Ukrajinský rímskokatolícky arcibiskup: Cesta pápeža do Kyjeva je možná

Ukrajinský rímskokatolícky arcibiskup: Cesta pápeža do Kyjeva je možná zdroj foto: pixabay.com

Ukrajinský rímskokatolícky arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki považuje napriek vojne návštevu pápeža Františka v krajine za možnú. V rozhovore pre poľskú tlačovú agentúru KAI povedal, že najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi sa síce nemôže stretnúť s veľkou skupinou veriacich na Ukrajine, no môže zájsť nielen na západnú Ukrajinu, ale aj do Kyjeva či Odesy.

„Ukrajina čaká na Svätého Otca, dokonca aj v tejto ťažkej vojnovej situácii,“ povedal Mokrzycki. Arcibiskup s tým spája veľkú nádej na ukončenie bojov. Mokrzycki pripomenul spoločnú návštevu predsedov vlád Poľska, Českej republiky a Slovinska v Kyjeve v polovici marca. Cirkev na Ukrajine si už dlho želá, aby pápež prišiel do krajiny. Predtým, ako nový vatikánsky veľvyslanec na Ukrajine arcibiskup Visvaldas Kulbokas pricestoval v septembri 2021 do Kyjeva, pápež František mu povedal, že chce prísť do tejto východoeurópskej krajiny v roku 2022, dodal Mokrzycki.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že v rámci telefonátu 22. marca pozval pápeža do svojej krajiny. „Myslím si, že sme v stave zorganizovať túto významnú návštevu, ktorá by jednoznačne podporila každého z nás, každého Ukrajinca,“ povedal prezident vo videopríhovore.

Od invázie Ruska na Ukrajinu pred mesiacom nepricestovala žiadna hlava cudzieho štátu na Ukrajinu. V polovici marca na niekoľko dní navštívil Kyjev prezident Medzinárodného výboru Červeného kríža Peter Maurer a rokoval so štátnymi predstaviteľmi o humanitárnej pomoci, o prístupe k vojnovým zajatcom a prevoze tiel padlých vojakov.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Family house project for a narrow plot.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.