TopTip

Ukrajinská ikona vo Vatikánskych múzeách

Ukrajinská ikona vo Vatikánskych múzeách zdroj foto: pexels.com

Vďaka mariánskej ikone zo 17. storočia sa vo Vatikánskych múzeách nachádza aj kúsok ukrajinského umenia. Svätý obraz Márie, ukazovateľky cesty, je tam zatiaľ jediným dielom z Ukrajiny, informoval v piatok portál Vatican News. Pápež Ján Pavol II. dostal túto ikonu ako dar počas svojej pápežskej návštevy vo Ľvove v roku 2001. V roku 2004 múzeum prijalo túto ikonu do svojej zbierky.

Ikona východnej cirkvi, po grécky nazývaná „Hodegetria“, zobrazuje Božiu Matku s Ježišom na ľavej ruke, jej pravá ruka ukazuje na Ježiša. Dielo vo Vatikánskom múzeu je vysoké 96 cm a široké 77 cm.  Zobrazuje Máriu v modrej tunike s červeným plášťom. Ježiš je už takmer nerozpoznateľný. Červený a modrý medailón s motívom anjela zdobí Božiu Matku, monogramy odkazujú na ňu a na Ježiša.

Mária, ukazovateľka cesty, je jedným z najbežnejších motívov ikon a možno ho nájsť aj v mnohých katolíckych kostoloch. Jedným z najznámejších zobrazení v Európe je zázračný obraz Čiernej Madony z Čenstochovej v Poľsku.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.