Celková čiastka
Zostávajúci čas
Kyjev/Bonn, 07.06.2024 Ukrajinská gréckokatolícka cirkev podľa názoru jej hlavy spĺňa všetky podmienky na to, aby bola uznaná ako patriarchát. Kyjevský vrchný arcibiskup Svjatoslav Ševčuk v rozhovore pre Katolícku tlačovú agentúru povedal, že jeho cirkev má osem vlastných metropolií, ako aj ďalšie potrebné štruktúry. „Máme už systém samosprávy patriarchálnej cirkvi. Skôr či neskôr dostaneme aj titul.“
Ševčuk priznal, že nevie, ako dlho bude trvať, kým bude jeho cirkvi udelená najvyššia hodnosť východnej cirkvi. Je však povinnosťou jeho cirkvi budovať tento patriarchát. Rímskokatolícka aj Pravoslávna cirkev by si mali zvyknúť na to, že Ukrajinská gréckokatolícka cikrev funguje ako patriarchálna cirkev, povedal vrchný arcibiskup. Päťdesiatštyriročný vladyka Ševčuk stojí na čele Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi od marca 2011.
S približne piatimi miliónmi členov na celom svete je jeho cirkev najväčšou z východných katolíckych cirkví. Podobne ako pravoslávni kresťania slávi svoje bohoslužby v byzantskom obrade. K dnešnému dňu Ukrajinská gréckokatolícka cirkev má status väčšej arcibiskupskej cirkvi. Nie je jasné, kto by ju mal povýšiť na patriarchálnu cirkev. Niektorí zastávajú názor, že by to mal urobiť ekumenický koncil. Iní by chceli, aby tento titul udelil pápež.
Patriarchálny status má predovšetkým symbolický význam, ale priniesol by aj väčšiu nezávislosť od Ríma. Vrchný arcibiskup zvolený synodou biskupov sa môže ujať úradu len vtedy, ak s tým súhlasí pápež. Naproti tomu patriarcha po svojom zvolení len žiada pápeža o cirkevné spoločenstvo. Nepotrebuje však jeho potvrdenie, aby sa stal hlavou svojej východnej cirkvi. Upravuje to právny Kódex kánonov východných cirkví (Codex Canonum Ecclesiarum Orientalium – CCEO).
Zdroj: https://www.kathpress.at/goto/meldung/2379431/ukrainische-kirche-will-patriarchats-status-erlangen
Ukrajinskí veriaci putovali do Mariazellu
Mariazell, 10.06.2024 Šesťsto ukrajinských pútnikov zo všetkých kútov Rakúska a Slovenska prišlo v nedeľu do Mariazellu na púť za mier. Slávnostnú bohoslužbu v byzantskom obrade spolu s veriacimi slávil aj kardinál Christoph Schönborn, biskup Wilhelm Krautwaschl a generálny vikár pre východné cirkvi Jurij Kolasa. Liturgiu koncelebrovalo dvanásť ukrajinských kňazov a spevom ju sprevádzal mládežnícky zbor ukrajinskej katolíckej centrálnej farnosti svätej Barbory.
Na začiatku liturgie privítal všetkých prítomných pútnikov biskup Wilhelm Krautwaschl ako miestny biskup. Poďakoval im za ich úsilie, s ktorým prišli do Mariazellu, aby sa modlili za mier na Ukrajine, a za ich osobné úmysly. Krautwaschl vyzval všetkých prítomných, aby zverili svoje úmysly Božej Matke. „Je pre mňa mimoriadnou radosťou, že ukrajinskí pútnici sa teraz pripájajú k ostatným slovanským národom v bohatej tradícii pútí k Božej Matke do Mariazellu.“
Kardinál Schönborn vo svojej kázni adresoval veriacim slová povzbudenia a nádeje: „Verte, že Boh je vždy s vami, aj vo vašich utrpeniach a ťažkostiach. On sa o vás postará!“ Schönborn hovoril o utrpení ľudí, ktorí museli pre vojnu opustiť svoju vlasť a zároveň sa obávajú o svojich príbuzných na Ukrajine alebo dokonca na fronte. Mnohí pre vojnu prišli o všetko.
V Mariazelli mohli pútnici priniesť všetky svoje starosti a trápenia „pred Božiu Matku. Aj ona musela utekať so svojím dieťaťom. Ona presne vie, čo znamená byť utečencom,“ povedal Schönborn.
Kardinál pútnikom porozprával o úteku svojej vlastnej rodiny, ktorá bola po druhej svetovej vojne vyhnaná zo svojej vlasti. Všetci boli plní nádeje, že sa budú môcť vrátiť do svojej vlasti. Žiaľ, historické okolnosti boli také, že to nebolo možné. Rodina teda zostala v Rakúsku.
Schönborn pripomenul sestru svojej matky, ktorá zažila strašné veci a pešo utiekla z vlasti. Deťom vždy hovorila: „Odišla som z domu bez ničoho, ale mala som veľké šťastie, pretože som vždy verila a cítila, že Boh sa o mňa postará. A tak to aj bolo. Boh sa o ňu dobre postaral. Zažili sme veľa zázrakov. Bolo to ťažké, ale Boh bol vždy s nami.“
Na konci svätej liturgie kardinál pozdravil jednotlivé farnosti s ich farármi z rôznych rakúskych spolkových krajín. Liturgia bola ukončená mariánskym hymnom pri milostivom oltári.
Milostivá Matka v bazilike v Mariazelli bola po stáročia pre katolíckych Slovanov „Mater Gentium Slavorum“ (Matka slovanských národov). Ukrajinská katolícka cirkev môže tiež poukázať na istú mariazellskú tradíciu. Po druhej svetovej vojne sa krátky čas konali púte ukrajinských veriacich do Rakúska. Táto tradícia bola obnovená v minulom roku.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram