Celková čiastka
Zostávajúci čas
Kto by to pred štyrmi rokmi považoval za možné? Najmä po desivých obrazoch, ktoré priniesol útok na Kapitol 6. januára 2021. Republikána Donalda Trumpa teraz druhý raz zvolili do úradu prezidenta USA.
Trumpovi sa podarilo udržať a dokonca rozšíriť svoju dominanciu v strane. Paradoxne vďaka svojmu neochvejnému držaniu sa naratívu, že demokrati mu ukradli víťazstvo vo voľbách v roku 2020. Trumpova lož o volebnom podvode stmelila rady stojace za ním. Táto lož nútila predstaviteľov bývalého straníckeho establišmentu k vyznaniu: buď ste za mňa, alebo proti mne. Neexistovalo nič medzi tým. Trumpovi v tomto procese deklarovali podporu aj mnohí jeho bývalí vnútrostranícki kritici. To pochádza v neposlednom rade z uvedomenia si, že nasledovanie Trumpa je v súčasnosti jedinou cestou k moci v Republikánskej strane.
Lebo trumpizmus žije. A môže pretrvať ešte dlho a možno dokonca ovplyvniť novú politickú éru. Prísľuby prosperity, ktoré dával neoliberalizmus, ktorý v USA v podstate dominoval od čias prezidentovania Ronalda Reagana, sa rozbili na realite už začiatkom roka 2000 v dôsledku finančnej krízy a neúspešných zahraničných misií v Iraku a Afganistane. Zostala spoločnosť, v ktorej sa čoraz viac občanov cítilo ekonomicky opustených a zneistených. V rastúcej nedôvere voči etablovanej politickej elite sa uchyľovali k alternatívnym prísľubom spásy na strane ľavice i pravice – spomeňme si na Trumpa a socialistu Bernieho Sandersa. Pôsobenie Joea Bidena v úrade by sa malo považovať takmer za anachronizmus, za výnimku zo všeobecného trendu, ktorú umožnili aj výnimočné okolnosti: covid pandémia.
Demokrati by nemali byť prekvapení svojou porážkou: vždy boli rozpoznateľné náznaky, že počiatočné nadšenie pre ich kandidátku Kamalu Harrisovú bolo klamlivé a nezodpovedalo skutočnému potenciálu, ktorý sa skrýval v jej narýchlo vyskladanej volebnej kampani. Harrisová nezvládla ani balansovanie na hrane, keď sa musela dištancovať od Bidena, hoci štyri roky podporovala jeho politiku.
Demokratická strana sa teraz musí zreorganizovať a poučiť sa zo svojich chýb: to zahŕňa aj skutočnosť, že demokrati viedli politiku, ktorá výrazne zvýhodňovala rôzne menšiny, ale stratila zo zreteľa väčšinu, najmä niekdajšie jadro robotníckej triedy. Teraz to majú čierne na bielom: ich bujará politika identity a „politická korektnosť“ nie sú po chuti všetkým dôležitým umierneným voličom. Našťastie, Amerika bola zatiaľ ušetrená zväčša bezbrehej progresívnej sociálnej politiky, ktorá by ešte viac sťažila ochranu života. Ale aj Trump musí ešte dokázať, že ochrana života je pre neho viac než len prostriedkom na vyhratie volieb.
Ešte neistejším časom teraz čelia transatlantické vzťahy. No Trumpovo víťazstvo môže mať aj blahodarné účinky. Príliš veľké bolo pokušenie sedieť so založenými rukami pod vedením Kamaly Harrisovej, dúfať vo „veľkého brata“ Ameriku a odkladať nevyhnutné domáce úlohy v oblasti obrannej politiky. V najlepšom prípade bude Trumpov príchod do Bieleho domu slúžiť ako budíček pre vojensky zhrdzavené štáty Európy vrátane Nemecka, aby viac investovali do vlastnej bezpečnosti.
Zdroj: https://www.die-tagespost.de/politik/der-trumpismus-lebt-art-257258
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram