TopTip

Trnavskí bohoslovci prijali v Trnave ministériá akolytátu a lektorátu

Trnavskí bohoslovci prijali v Trnave ministériá akolytátu a lektorátu TK KBS

Trnavskí bohoslovci prijali v Trnave ministériá akolytátu a lektorátu. V arcibiskupskej Kaplnke povýšenia Svätého kríža voviedol arcibiskup Ján Orosch do služby lektora troch seminaristov, z ktorých jeden sa zároveň stal aj akolytom. Ďalších troch prijal medzi kandidátov diakonátu a kňazstva. Akolytát aj lektorát sú riadnou súčasťou prípravy na kňazstvo, no prijať ich môžu aj laici. Akolyti pomáhajú pri liturgii, rozdávajú sväté prijímanie. Lektori ohlasujú Božie slovo.

Kandidátmi diakonátu a kňazstva sa počas bohoslužby stali Pavol Reisel, Peter Sklenár a Bartlomiej Raczynski. Všetci traja príjmu onedlho posvätný rád diakonátu spolu s ďalším bohoslovcom študujúcim v Ríme. Službu lektorov budú vykonávať Adrián Gál, Martin Szöllósi a už spomínaný Bartlomiej Raczynski, ktorý bol tiež ustanovený za akolytu. „V homílii trnavský arcibiskup kandidátov ministéria lektorátu povzbudil k úcte k Božiemu slovu a k jeho ohlasovaniu predovšetkým príkladom vlastného života. Kandidátov ministéria akolytátu zasa povzbudil k úcte k Eucharistii, ktorú budú z poverenia cirkvi brať do rúk, aby ju prinášali chorým a nevládnym,“ povedal hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík. 

Úlohou akolytov je pomáhať pri slávení bohoslužieb. „Okrem toho ako mimoriadny vysluhovateľ podáva sväté prijímanie vtedy, keď riadni vysluhovatelia nie sú prítomní alebo im v tom prekáža choroba, vysoký vek alebo iná pastoračná práca,“ vysvetlil hovorca Trnavskej arcidiecézy.
Služba lektorátu je v prípade kandidátov na kňazstvo akýmsi medzistupňom pred vysviackou, no nemala vždy takú povahu ako dnes. Až do druhého vatikánskeho koncilu bol lektorát aj s akolytátom jedným z nižších svätení. Z rozhodnutia pápeža svätého Pavla VI. sa tak už však nenazýva.

Trnavskí bohoslovci študujú v kňazskom seminári v Bratislave. Akolytát aj lektorát sa zvykne udeľovať v pôstnom období, no pre pandémiu museli slávnosť odložiť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.