TopTip

Tristošesťdesiat miliónov kresťanov žije v krajine, kde sa deje nejaká forma náboženského prenasledovania

Tristošesťdesiat miliónov kresťanov žije v krajine, kde sa deje nejaká forma náboženského prenasledovania TK KBS

Tristošesťdesiat miliónov kresťanov žije v krajine, kde sa deje nejaká forma náboženského prenasledovania. Prenasledovanie pre vieru zhoršila aj pandémia koronavírusu. Hovorí o tom najnovšia správa o stave náboženskej slobody vo svete Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Podľa dokumentu je náboženská sloboda porušovaná takmer v tretine krajín sveta, kde žijú až dve tretiny svetovej populácie. Vážnemu porušovaniu náboženskej slobody, čelí šesťdesiatdva zo stodeväťdesiatšesť krajín sveta a počet obyvateľov týchto krajín prekročil päť miliárd. Kresťanov ohrozuje najmä islamský extrémizmus, ale aj náboženský nacionalizmus a autoritatívne vlády. 

Náboženská sloboda je vo svete ohrozená ako nikdy predtým. Tvrdí to hlavný editor pätnástej správy Pápežskej nadácie ACN o náboženskej slobode vo svete Mark von Riedemann. Náboženské menšiny, najmä kresťania sú prenasledovaní v dvadsiatich šiestich krajinách sveta, kde žije viac ako päťdesiatjeden percent svetovej populácie. „Tie najhoršie krajiny zahŕňajú niektoré z tých krajín s najväčším počtom obyvateľstva vo svete, vrátane Číny, Indie, Pakistanu, Bangladéšu a Nigérie,“ upozornil.
Najväčšou hrozbou pre náboženskú slobodu je islamský extrémizmus, ktorý je prítomný najmä v Afrike. „Subsaharská Afrika sa stala miestom pre dve desiatky extrémistických skupín,“ povedal Mark von Riedemann.  V ďalších tridsiatich šiestich krajinách sveta je prítomná náboženská diskriminácia. Ďalším nepriateľom náboženskej slobody je nábožensky nacionalizmus, budhizmu a hinduizmu, ktorý je prítomný najmä v Indii. Situácia kresťanov sa zhoršila aj v Číne a v Severnej Kórei. Ján Tkáč zo slovenskej kancelárie Pápežskej nadácie ACN dodáva, že zhoršenie situácie pre kresťanov priniesla aj pandémia koronavírusu. „Tam, kde už nejaká diskriminácia alebo nejaké nenávistné prejavy voči náboženstvám boli, tak tam sa ešte prehĺbili.“
Podľa riaditeľa slovenskej kancelárie ANC Miroslava Dzurecha plánujú správu o náboženskej slobode odovzdať aj slovenským politikom. „Poslancom Národnej rady, zároveň ju zašleme aj pani prezidentke, ale aj predstaviteľom a zástupcom akademických obcí.“ Súhrnná správa o stave náboženskej slobody vo svete za obdobie august 2018 až november 2020 je voľne dostupná na stránke acnslovensko.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.