TopTip

Sviatočné zamyslenie Mons. Mariána Chovanca: Viera nie je slepá

Sviatočné zamyslenie Mons. Mariána Chovanca: Viera nie je slepá zdroj foto: pexels.com

Na Veľkonočnú nedeľu vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Jn 20, 1-9

            Veľkonočná nedeľa, deň zmŕtvychvstania Krista Pána, je „nedeľou všetkých nedieľ“.  V Kristovej Cirkvi je nedeľa „Pánov deň“. Je to zároveň prvý aj posledný deň týždňa; je to začiatok a koniec všetkého. Pánov deň symbolizuje podstatu, základné vlastnosti Krista Pána – všemohúceho Boha. 

V Zjavení apoštola Jána (Zjv 22, 12-14) čítame: „Hľa, prídem čoskoro a moja odplata so mnou; odmením každého podľa jeho skutkov. Ja som Alfa a Omega, Prvý a Posledný, Počiatok a Koniec. Blahoslavení sú tí, čo si vypierajú rúcha: budú mať moc nad stromom života a budú môcť vstúpiť bránami mesta.“

Z dnešného úryvku evanjelia sme sa dozvedeli, že Ježiš – zabitý rukami nepriateľov a pochovaný rukami priateľov – už v hrobe nie je. Mária Magdaléna sa o tom presvedčila a oznámila to Cirkvi na čele s Petrom.

Opisy veľkonočných udalostí sa v evanjeliách značne líšia – majú spoločné iba podstatné elementy: prázdny hrob, predpoveď zmŕtvychvstania a stretnutia so zmŕtvychvstalým Pánom – najprv nespoznaným a potom spoznaným skrze Slovo a Chlieb. Každý z evanjelistov zdôrazňuje iný aspekt tejto prelomovej udalosti. Možno povedať, že štyria evanjelisti predstavujú štvorrozmernú víziu veľkonočného tajomstva.

Ján evanjelista, vedomý si toho, že patrí k posledným žijúcim, ktorí videli Pána, mimoriadne zdôrazňuje význam „viery bez videnia“. Teda: vidím fakt a verím v to, čo fakt znamená.

Človekom je ten, kto vie chápať. Každá udalosť je znakom, a znak má hodnotu iba pre toho, kto chápe. Viera nie je slepá; je inteligenciou, ktorá chápe význam faktov a uvedomuje si prečo sú také, a nie iné. Viera nie je naivnosťou; je najmúdrejším chápaním skutočnosti.

Fakt prázdneho hrobu je znakom, že Pán Ježiš je naozaj „Prvý a Posledný“. Preto sa nikdy nemusíme báť života; nemusíme si zúfať nad silou zla; neplačme ani nad bolesťami všedných dní.

Náš Pán vstal z mŕtvych – a my, ktorí ho nasledujeme, vstaneme raz do nového života spolu s ním.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.