Celková čiastka
Zostávajúci čas
V nedeľu 5. januára bola otvorená Svätá brána v Bazilike sv. Pavla za hradbami. Je to piata a posledná svätá brána Jubilejného roka 2025. Otvoril ju arcikňaz tejto pápežskej baziliky, kardinál James Michael Harvey.
Otvorenie svätej brány predchádzalo liturgii, ktorú celebroval kardinál Harvey. Vo svojej homílii zdôraznil, že brána je „znamením nádeje“ a pozval každého pútnika na „duchovnú cestu po stopách viery“.
Otvorené sú tak všetky sväté brány v Ríme a za necelý mesiac možnosť prejsť nimi využilo už viac ako 600 miliónov veriacich.
Na január a február sú naplánované štyri slávenia za účasti veriacich, ktorým bude predsedať pápež František. Ich termíny zverejnil Vatikánsky úrad pre pápežské liturgické slávenia.
V sobotu 25. januára, na sviatok Obrátenia svätého Pavla, bude Svätý Otec podvečer predsedať vešperám v Bazilike svätého Pavla za hradbami pri príležitosti ukončenia Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov.
V nedeľu 26. januára, bude pápež sláviť svätú omšu v Bazilike svätého Petra. Tá sa začne o 9.30 h a bude centrom osláv jubilea novinárov, médií a sveta komunikácie.
V sobotu 1. februára, tiež vo Vatikánskej bazilike, bude Svätý Otec predsedať prvým vešperám sviatku Obetovania Pána.
V nedeľu 9. februára sa pápež František stretne s veriacimi na Svätopeterskom námestí, kde bude o 9.30 hod. predsedať svätej omši pri príležitosti Jubilea polície, armády a bezpečnostných zložiek.
A Jubilejného roka sa týka aj ďalšia správa. Po úspechu vo Francúzsku prichádza do Talianska počas svätého roka muzikál „Bernadeta z Lúrd“, ktorý rozpráva príbeh mladej francúzskej dievčiny a vizionárky Bernadety Soubirousovej.
Talianska verzia bude na scéne od 16. januára do 16. februára v Sále auditória na via della Conciliazione. Pôjde o prvé kultúrne podujatie jubilejného roka.
Predpremiéra muzikálu je naplánovaná na 14. januára a je určená pre chudobných.
Svätý Otec František 6. januára menoval taliansku rehoľnú sestru Simonu Brambillaovú MC za prefektku Dikastéria pre zasvätený život a spoločnosti apoštolského života. Ide o prvú ženu menovanú pápežom do najvyššej funkcie dikastéria rímskej kúrie.
Sestra Simona Brambillaová z rehole Inštitútu misionárok Consolata oslávi v marci 60 rokov. Po večných sľuboch v roku 1999 pôsobila ako misionárka tri roky v Mozambiku. Od roku 2011 do mája 2023 bola generálnou predstavenou svojej kongregácie. Členkou Dikastéria pre zasvätený život a spoločnosti apoštolského života je od roku 2019.
Apoštolskou konštitúciou Praedicate evangelium z roku 2022 pápež František umožnil, aby aj laici, a teda aj ženy, mohli stáť na čele dikastéria a stať sa prefektmi, čo bola dovtedy pozícia vyhradená kardinálom a arcibiskupom.
Vo štvrtok 9. januára prijal pápež František na novoročnom stretnutí diplomatov akreditovaných pri Svätej Stolici. V dlhom príhovore pontifex predstavil víziu Svätej stolice v medzinárodných otázkach: Od drámy na Ukrajine a v Gaze, cez krízy v Africkom rohu, v Nikarague, Venezuele, Mjanmarsku, na Haiti; zaoberal sa situáciou v Sýrii a Libanone, náboženským prenasledovaním, antisemitizmom, ale aj „pozitívnymi signálmi“, ako je obnovenie rokovaní o iránskej jadrovej dohode „s cieľom zaistiť bezpečnejší svet pre všetkých“, až po nebezpečenstvá dnešnej doby medzi umelou inteligenciou, kultúrou vymazávania, porušovaním súkromia, falošnými správami. Osobitne myslel na tie, ktoré vytvárajú „atmosféru podozrievania, ktorá podnecuje nenávisť“, „ohrozujú občianske spolužitie a stabilitu celých národov“, ktorých „tragickými príkladmi“ uviedol sám pápež - boli útoky na slovenského premiéra Róberta Fica a na novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.
Stretnutie s veľvyslancami akreditovanými pri Svätej stolici je pre pápeža príležitosťou mať pred sebou všetkých veľvyslancov, rezidentov i nerezidentov, 184 krajín, ktoré majú so Svätou stolicou plné diplomatické vzťahy.
Len 12 národov nemá plné diplomatické vzťahy a vo ôsmich z nich nie je ani jeho zástupca.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram