TopTip

Svätá štyridsiatnica u gréckokatolíkov

Svätá štyridsiatnica u gréckokatolíkov Počas Veľkého pôstu sa gréckokatolíci prednášajú modlitbu sv. Efréma Sýrskeho.

V pondelok 15. februára 2021 podľa Gregoriánskeho kalendára sa v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku začína Veľký pôst či Svätá štyridsiatnica. 

Pre byzantský obrad je charakteristické, že veriaci nie sú konfrontovaní s predveľkonočným pôstom odrazu, ako v latinskom obrade prostredníctvom Popolcovej stredy, ale do Veľkého pôstu sú uvádzaní pomaly.

Svätej štyridsiatnici v byzantskom obrade predchádza štvortýždňové predpôstne obdobie, ktoré sa začína po Nedeli o Zachejovi (Lk 19, 1 - 10).

Aj štyri nedele predpôstneho obdobia sú pomenované podľa obsahu evanjeliového čítania na božskej liturgii, poprípade podľa zdržanlivosti, ktorú môžu veriaci začať praktizovať po dotyčnej nedeli.

Prvou nedeľou predpôstneho obdobia je Nedeľa o mýtnikovi a farizejovi (Lk 18, 10 – 14), druhou Nedeľa o márnotratnom synovi (Lk 15, 11 – 32), treťou Mäsopôstna nedeľa (Mt 25, 31 – 46) a štvrtou Syropôstna nedeľa (Mt 6, 14 – 21). 

Veľký pôst sa začína večierňou s obradom odpustenia v Syropôstnu nedeľu. Prvý veľkopôstny deň sa zvykne nazývať Čistý pondelok - veriaci sa zdržiavajú všetkých potravín živočíšneho pôvodu.

V byzantskej tradícii má Veľký pôst, ktorý pripravuje na Paschu, vlastné osobitosti: v pracovné dni sa neslávi božská liturgia. Slávi sa len v sobotu s anaforou svätého Jána Zlatoústeho a v nedeľu s anaforou svätého Bazila Veľkého.

V stredu a piatok, ktoré sú pôstnynimi dňami, sa slúži Liturgia vopred posvätených darov, ktorá je bohoslužbou pôstnej večierne s prijímaním svätých darov, premenených v predošlú nedeľu, v závere bohoslužby.

Byzantská tradícia je jediná, v ktorej sa v súčasnosti slúži Liturgia vopred posvätených darov.

Úvodná schéma Liturgie vopred posvätených darov pochádza z večierne, nasleduje spev hymnu Fòs hilaròn („Svetlo tiché, svätej slávy, nesmrteľného Otca nebeského, svätého blaženého, Ježišu Kriste, keď sme prišli k západu slnka a videli žiaru večernú, ospevujeme Otca i Syna i Svätého Ducha, Boha. Je dôstojné preľúbeznými hlasmi oslavovať teba, Synu Boží, ktorý dávaš život celému svetu. Preto ťa celý vesmír velebí“), čítania zo Starého zákona a okrem iného modlitba kadidla („Moja modlitba nech sa vznáša k tebe ako kadidlo a pozdvihnutie mojich rúk ako večerná obeta“).

Liturgia pokračuje prosbami, ktorú prednáša diakon, a potom spevom hymnu ( „Nebeské mocnosti teraz s nami neviditeľne slúžia, veď, hľa, vstupuje Kráľ slávy; hľa, tajomná žertva dokonalá slávnostne sa prináša. S vierou a láskou pristúpme, aby sme sa stali účastnými na večnom živote. Aleluja, aleluja, aleluja“).

Potom sa koná veľký vchod so svätými darmi, ktoré sa prenášajú na oltár. Nasledujú prosby, ktoré prednáša diakon, Otčenáš, prijímanie a prepustenie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.