TopTip

Štát pri sčítaní obyvateľstva vyjde v ústrety seniorom

Štát pri sčítaní obyvateľstva vyjde v ústrety seniorom TK KBS

Štát pri pripravovanom elektronickom sčítaní obyvateľstva vyjde v ústrety seniorom a ďalším, ktorí sa nedokážu sčítať sami alebo za pomoci svojich blízkych. Sčítací asistenti k nim nebudú chodiť počas riadneho termínu sčítania, teda od pätnásteho februára do tridsiateho prvého marca, ale až neskôr. V stredu o tom rozhodla vláda. Ohrozené skupiny ľudí vďaka tomu nebudú v najbližších mesiacoch vystavené priamemu kontaktu s cudzími ľuďmi, čo by mohlo znamenať riziko šírenia nákazy. Čas na sčítanie budú mať až do konca októbra. 

 

S podobným návrhom prišla minulý týždeň Kresťanská únia spolu s hnutím Spolupatričnosť. Žiadali však úplný odklad sčítania na jesenné mesiace. Zdôvodnili to potrebou ochrany ohrozených skupín, ale aj tým, že pre pandémiu je sčítanie obyvateľstva na okraji záujmu spoločnosti. S výsledným kompromisom je však predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská z poslaneckého klubu OĽaNO spokojná. „Zdravotné ohrozenie  rizikových skupín bolo dôležitejšie a to sme touto novelou vyriešili, ako to, či to niekto bude chcieť alebo nebude chcieť riešiť,“ povedala Záborská.


Sčítací asistenti mali pôvodne navštevovať ľudí už v riadnom termíne sčítania. Štatistický úrad však uznal možné riziko nákazy. Predseda úradu Alexander Ballek preto vláde predložil novelu zákona, ktorá sčítavanie pomocou asistentov posúva na neskorší termín. „To znamená samosčítať od pätnásteho februára do tridsiateho prvého marca. Tí, čo nemôžu, teraz vydržte, asistenti sčítania budú k dispozícii až do konca októbra,“ zdôraznil.


Bývalý predseda Štatistického úradu, dnes predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska Peter Mach toto rozhodnutie víta. Predpokladá, že o pomoc asistenta požiada samosprávy asi tretina obyvateľov. „Ten, kto to bude mať na starosti, budú predovšetkým obce, ktoré budú musieť sledovať, koľko obyvateľov v tej obci ešte nemajú sčítaných.“ Zmeny musí ešte schváliť plénum parlamentu. Urobiť by tak malo v skrátenom legislatívnom konaní na budúci týždeň.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.