TopTip

Starobylá Nitrianska diecéza má nového pomocného biskupa

Starobylá Nitrianska diecéza má nového pomocného biskupa TK KBS

Starobylá Nitrianska diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním doterajší farár a dekan Skalky nad Váhom Peter Beňo. Vysvätili ho v sobotu vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v diecéznej svätyni svätých Andreja Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom. Slávnosť sme odvysielali v priamom prenose. Prítomných na úvod privítal generálny vikár Nitrianskej diecézy Peter Brodek. „Hľadiac na dnešnú udalosť chcem povedať, že vzkriesený Pán sa nás dotýka a uisťuje nás, že kráča s nami. Vďaka Bohu vstúpme do týchto chvíľ s bázňou, modlitbou a otvoreným srdcom.“
Havným svätiteľom počas slávnostnej svätej omše bol nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. V homílii povedal, že biskupská konsekrácia patrí v živote cirkvi medzi udalosti najvyššieho významu. „Jej jedinečnosť podčiarkuje aj tá skutočnosť, že sa deje pomerne zriedka. Platí to aj v diecéze, ktorá má vyše 1100-ročnú históriu, ako je naša. Na biskupský stolec tu totiž zvyčajne prichádzali biskupi, vysvätení už v iných diecézach. Ešte zriedkavejším javom je konsekrácia pomocného biskupa. Pri počte okolo 80 známych biskupov v našom biskupstve, pomocných biskupov je možné narátať len šesť.“
V závere prítomných pozdravil apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Giudo Ottonello. „Drahý otec Peter, tvoje úprimné sebadarovanie bude kritériom autentickosti tvojej biskupskej služby v prospech cirkvi." Za Konferenciu biskupov Slovenska sa prihovoril bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. „Aby si bol pre nás všetkých svedkom potreby znova a znova obrátiť sa a dať Bohu prvé miesto v našich životoch.“ Po požehnaní a pápežskej hymne pri príležitosti stého výročia vysviacky prvých slovenských biskupov požehnali nový pamätník, ktorý bude v Skalke nad Váhom.
„Som šťastný.” To boli prvé slová novovysväteného biskupa Petra Beňa bezprostredne po skončení slávnosti. Stal sa len šiestym pomocným biskupom v histórii Nitrianskej diecézy. V duchu svojho hesla Spoznali sme Božiu lásku sa chce naďalej stretávať s ľuďmi, ale aj plniť si administratívne povinnosti. Ako generálny vikár bude mať na starosti cirkevné školstvo, katechézu a mládež. Priamo na Skalke boli prítomní aj jeho rodičia a veriaci z farností, v ktorých doteraz pôsobil. 

Peter Beňo sa stal pomocným biskupom Nitrianskej diecézy na mieste, kde doteraz pôsobil ako farár a rektor diecéznej svätyne svätých Andreja Svorada a Beňadika. Na trase Nitra-Skalka nad Váhom bude pendlovať ešte približne dva mesiace a keď to situácia dovolí, plánuje aj návštevy farností a vysluhovanie sviatosti birmovania. „Chcem aj naďalej ohlasovať to, čomu som sa snažil žiť doposiaľ, že on nás nesmierne miluje a celý náš život by mal byť takou našou odpoveďou na túto jeho Božiu lásku a v tomto chcem povzbudzovať aj všetkých tých, ku ktorým budem poslaný,” povedal nový biskup.
Biskup Beňo v príhovore na záver slávnosti ukázal aj svoj zmysel pre humor. Chce si ho uchovať aj v novom úrade. „Evanjelium sa musí hlásať s radosťou a to vyjadruje aj humor,“ zdôraznil.
Zaujímavosťou je biskupský prsteň nitrianskeho pastiera. Je vyrobený z obrúčok jeho rodičov. „Tento prsteň mi bude pripomínať, že nebolo by môjho biskupského života bez manželského života mojich rodičov,“ povedal. Jeho rodičia. Ján a Anna Beňovci prežívali po vysviacke hlboké dojatie. „Je to veľká milosť od Pána Boha, ktorú sme dostali prostredníctvom nášho syna a zdieľame to spolu s ním,“ uviedla jeho mama. „Tešíme sa celá rodina,“ dodal otec.
V známom pútnickom areáli nechýbali ani doterajší farníci Petra Beňa. Takto si na neho spomínajú veriaci zo Soblahova, kde pôsobil šesť rokov. „My sme boli veľmi spokojní s ním a myslím si, že ako biskup bude tiež veľmi dobrý,“ hovorí bývalá farníčka. „Skvelý človek, dobrý kňaz,“ doplnil farník zo Soblahova.
Na Skalku prišlo aj približne 100 kňazov a viacero biskupov. Slávnosť sa konala s povolením Regionálneho úradu verejného zdravotníctva pri dodržaní platných hygienických pravidiel. Všetci účastníci sa museli preukázať negatívnym testom, nie starším ako 12 hodín.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.