TopTip

Srbský patriarcha adresoval posolstvo zmierenia kosovským Albáncom

Srbský patriarcha adresoval posolstvo zmierenia kosovským Albáncom zdroj foto: pixabay.com

Srbský pravoslávny patriarcha Porfirije znovu adresoval kosovským Albáncom posolstvo zmierenia. Na pondelkovej bohoslužbe v monastieri Gračanica neďaleko Prištiny znovu zdôraznil, že Kosovo-Metochia je skutočným domovom Srbskej pravoslávnej cirkvi, resp. pravoslávnych Srbov. Zároveň prejavil presvedčenie, že Srbi a kosovskí Albánci môžu spolunažívať v mieri.

Srbskí pravoslávni patriarchovia slávia každý rok 28. júna – v Deň svätého Víta („Vidovdan“) – v monastieri Gračanica pietnu spomienku na obete bitky na Kosovom poli z roku 1389. Knieža Lazar, ktorý v bitke zahynul, bol už rok po svojej smrti vyhlásený za svätého a je jedným z najdôležitejších svätcov Srbskej pravoslávnej cirkvi. Dodnes je 28. jún – „Vidovdan“ – štátnym sviatkom v Srbsku.

Zakaždým, keď príde do Kosova, hlboko cíti a vie, že sa vrátil do svojej vlasti, povedal patriarcha. Zároveň hovoril o „albánskych bratoch“ a vyzýval k vzájomnému porozumeniu. Toto pole by nemalo byť prenechané tým, ktorí vyvolávajú medzi ľuďmi nesvár a sledujú vlastné záujmy, uvádza sa v apele patriarchu, ako oznámila Srbská pravoslávna cirkev na svojej oficiálnej webovej stránke.

Srbské pravoslávne chrámy a monastiere v Kosove sú predovšetkým dedičstvom Srbov a pravoslávia, ale zároveň aj kultúrnym dedičstvom celého sveta. Porfirije uviedol, že rozdiely medzi národmi sú obohatením a žiadnym dôvodom pre konflikty. - Dôležité srbské monastiere v Kosove ako Dečani, Gračanica alebo Peč sú však na svoju ochranu obklopené vysokými betónovými múrmi. - Keby sa Srbská pravoslávna cirkev vzdala Kosova, bolo by to, akoby jej vytrhli srdce, povedal Porfirije.

Kosovo-Metochia je srdcom Srbskej pravoslávnej cirkvi. Pod Metochiou sa rozumie „monastierska krajina“ na západe Kosova. Vzdanie sa tejto oblasti neprichádza pre túto cirkev do úvahy. Priame alebo nepriame uznanie nezávislosti Kosova Srbskom cirkev odmietala a kategoricky odmieta. Tradične je každý srbský patriarcha intronizovaný nielen v Belehrade, ale potom aj v monastieri Peč, starom patriarchálnom sídle. Kedy sa táto intronizácia uskutoční v prípade Porfirija, ktorý je od februára novým patriarchom, to ešte nie je stanovené.

Kláštor Gračanica

Gračanica je srbský pravoslávny monastier v Kosove zasvätený Usnutiu Panny Márie. Vďaka svojej jedinečnej architektúre a polohe na Kosovom poli je to jeden z najslávnejších kláštorov Srbskej pravoslávnej cirkvi. Kláštorný kostol sa nachádza v rovnomennej dedine neďaleko Lipljanu (starobylá Ulpiana), asi 10 kilometrov juhovýchodne od Prištiny. Gračanický chrám v pôdorysom kríža a piatimi kupolami je najdôležitejšou sakrálnou stavbou palaiologovskej renesancie a jednou z najslávnejších stavieb byzantského umenia. Fresky vo vnútri sú tie najdôležitejšie z prvej polovice 14. storočia v Srbsku.

Gračanicu postavil kráľ Štefan Uroš II. Milutin, ktorý sa oženil so Simonidou, dcérou byzantského cisára Andronika II. V kultúrnej súťaži so svojím svokrom vznikla kláštorným kostolom Gračanica, dokončeným v roku 1311, umelecky najambicióznejšia stavba tohto obdobia na Balkánskom polostrove. Aj za osmanskej nadvlády zostala Gračanica dôležitým kultúrnym centrom, najmä prostredníctvom svojej tlačiarne.

V júli 2006 bol kostol a kláštor Gračanica pridaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z dôvodu zložitej bezpečnostnej situácie v Kosove bol kostol zároveň zapísaný na Červený zoznam ohrozeného svetového dedičstva.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.