TopTip

Sprístupnenie rodného domu 33-dňového pápeža

Sprístupnenie rodného domu 33-dňového pápeža zdroj foto: pexels.com

Rodný dom pápeža Jána Pavla I. (1978) v severnom Taliansku je opäť otvorený pre návštevníkov. Vo štvrtok, pri príležitosti 43. výročia zvolenia Albina Lucianiho (1912-1978) za pápeža, sa tam bude sláviť omša, referoval vo svojom utorkovom vydaní taliansky denník „Avvenire“. Eucharistii budú predsedať kardinál Beniamino Stella a biskup Renato Marangoni z Belluno-Feltre.

Nedávno vyšlo najavo, že kardinál Stella pred tromi rokmi anonymne kúpil Lucianiho rodný dom v Canale d'Agordo, obci s 1000 obyvateľmi. Následne ho daroval diecéze Vittorio Veneto, ktorú Luciani viedol ako biskup v rokoch 1958 až 1969. Odvtedy bol tento roľnícky dom reštaurovaný a prestavaný na múzeum a pútnické miesto.

Kardinál Stella, ktorý donedávna viedol vatikánsku Kongregácie pre klérus, pochádza z 80 kilometrov južne ležiaceho Pieve di Soligo a je považovaný za ctiteľa Lucianiho. V roku 2003 sa v Lucianiho domovskej diecéze Belluno začal proces blahorečenia Jána Pavla I.

Luciani mal troch súrodencov a dve nevlastné sestry. Pochádzal z chudobných pomerov v Canale d'Agordo 30 kilometrov juhozápadne od Cortiny d'Ampezzo. V rokoch 1969 až 1978 bol benátskym patriarchom. Len 33 dní po zvolení za nástupcu Pavla VI. zomrel 26. augusta 1978 na zlyhanie srdca.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
L-shaped multi-storey house project

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.