TopTip

Sprístupnenie rodného domu 33-dňového pápeža

Sprístupnenie rodného domu 33-dňového pápeža zdroj foto: pexels.com

Rodný dom pápeža Jána Pavla I. (1978) v severnom Taliansku je opäť otvorený pre návštevníkov. Vo štvrtok, pri príležitosti 43. výročia zvolenia Albina Lucianiho (1912-1978) za pápeža, sa tam bude sláviť omša, referoval vo svojom utorkovom vydaní taliansky denník „Avvenire“. Eucharistii budú predsedať kardinál Beniamino Stella a biskup Renato Marangoni z Belluno-Feltre.

Nedávno vyšlo najavo, že kardinál Stella pred tromi rokmi anonymne kúpil Lucianiho rodný dom v Canale d'Agordo, obci s 1000 obyvateľmi. Následne ho daroval diecéze Vittorio Veneto, ktorú Luciani viedol ako biskup v rokoch 1958 až 1969. Odvtedy bol tento roľnícky dom reštaurovaný a prestavaný na múzeum a pútnické miesto.

Kardinál Stella, ktorý donedávna viedol vatikánsku Kongregácie pre klérus, pochádza z 80 kilometrov južne ležiaceho Pieve di Soligo a je považovaný za ctiteľa Lucianiho. V roku 2003 sa v Lucianiho domovskej diecéze Belluno začal proces blahorečenia Jána Pavla I.

Luciani mal troch súrodencov a dve nevlastné sestry. Pochádzal z chudobných pomerov v Canale d'Agordo 30 kilometrov juhozápadne od Cortiny d'Ampezzo. V rokoch 1969 až 1978 bol benátskym patriarchom. Len 33 dní po zvolení za nástupcu Pavla VI. zomrel 26. augusta 1978 na zlyhanie srdca.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.