Celková čiastka
Zostávajúci čas
Svetové dni mládeže v Poľsku pozorne monitoroval aj anglický týždenník The Economist. Snaží sa analyzovať posolstvo pápeža, ktoré hovorí o násilí. Týždenník si všimol, že pápežove slová o islame vyvolali nevôľu nielen medzi niektorými veriacimi, ale aj sekularistami. Išlo najmä o jeho vyjadrenia, v ktorých sa venoval islamskému terorizmu. Podľa pápeža Františka sa v súčasnosti vedie globálny konflikt, ktorým však s náboženstvom nemá nič spoločné. Svätý Otec vyslovene neodsúdil nedávne usmrtenie katolíckeho kňaza vo Francúzsku ako akt, ktorý súvisí s náboženstvom.
Pápežovu reč podobril kritike napríklad známy americký konzervatívny blogger Rod Dreher. Vo svojom blogu sa vyjadril, že síce pápeža nevníma ako záchrancu pred islamom, ale mal by sa voči islamizmu ohradiť. Komentátor týždenníka The Economist však na obhajobu pápeža uviedol, že nie je možné vidieť do duše teroristov. Osobnosť týchto ľudí často tvorí zmes osobných a politických krívd. Pápež František chcel len povedať, že na pozadí sektárskeho násilia vždy číha geopolitika a ekonomické ambície.
Vatikán však v súčasnosti prehodnocuje svoj pacifistický postoj k vedeniu vojny. K tejto otázke sa vyjadril vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi arcibiskup Paul Gallagher. Podľa neho je potrebné zabezpečiť ochranu civilistov. Zároveň však treba zistiť a starostlivo zvážiť hranice odkiaľ pokiaľ silu použiť. Možno bude treba v súčasnom zložitom svete prehodnotiť katolícku doktrínu vojny a mieru, konštatuje na záver The Economist.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram