Celková čiastka
Zostávajúci čas
Spovedné tajomstvo je neporušiteľné a túto skutočnosť reflektuje aj slovenská legislatíva. To bola hlavná téma relácie Zaostrené, v ktorej sa diskutovalo o sviatosti zmierenia a spovednom tajomstve. Absolútnosť spovedného tajomstva býva v posledných rokoch spochybňovaná vládami viacerých štátov. Naposledy vo Francúzsku. Na Slovensku je legislatívny stav taký, že spovedné tajomstvo je chránené. “Neoznámenie trestného činu, svedok v trestnej záležitosti a svedok v civilnej záležitosti sú chránení absolútne tak pri sviatostnom, ako aj mimosviatostnom fóre a pri neprekazení trestného činu do budúcnosti je chránená absolútne spoveď,” povedal Marek Šmíd, odborník na medzinárodné právo.
Vo sviatosti zmierenia sa nespovedáme kňazovi, ale Bohu. Ako sa uvádza v nóte apoštolskej penitenciárie, kňaz nevie, čo mu bolo povedané v spovednici, pretože nepočúval ako človek, ale v Božom mene. “Keby som sa dostal do takej situácie, tak sa opýtam, o čom mám vypovedať, keď on rozprával Bohu a nie mne. Ako človek to neviem a prisahať takisto nemôžem, lebo keď o niečom neviem, tak nemôžem o tom prisahať,” povedal jezuita Andrej Filípek.
Prelomenie spovedného tajomstva zo strany štátu by bolo útokom na slobodu cirkvi a zároveň by bolo porušením náboženskej slobody. Spovedajúci sa, si musí byť v každom momente istý, že sviatostný rozhovor zostane tajomstvom spovede.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram