TopTip

Spoločenský komentár: Zmysel utrpenia

Spoločenský komentár: Zmysel utrpenia zdroj foto: pexels.com

V Starom zákone sa utrpenie chápalo ako dôsledok narušeného vzťahu ľudí s Jahvem. Vnímalo sa ako trest za prvotný hriech a pri osobnej vine malo utrpenie pripomínať Boží hnev. Pri utrpení nevinného našiel starozákonný svet vysvetlenie, že ide o skúšku vernosti. Dobrovoľne prijaté utrpenie malo zástupnú silu zmierenia a vykúpenia. Proroci sa stali znakom Jahveho utrpenia pre neverný ľud a preukazovali mu aj súcit.

V Novom zákone sa utrpenie vzťahuje v prvom rade na Ježiša – jeho kríž, smrť a vzkriesenie.  Odvtedy sa utrpenie považuje za podstatu kresťanskej existencie. Utrpenie Ježiša a jeho učeníkov súvisí s dejinami spásy. Utrpením vydávajú Ježišovi nasledovníci svedectvo o Kristovom vykupiteľskom diele. Apoštol Pavol sa dokonca teší z utrpenia, ktoré má byť zdrojom dobier pre Cirkev. Ľudské utrpenie podľa tohto apoštola národov sa nedá ani len porovnať s budúcou nebeskou slávou, ktorá trpiaceho očakáva.

Samotný Ježiš rozpráva málo o príčinách utrpenia. Utrpenie má podľa jeho slov osobitný význam. Má napomáhať pestovanie lásky. Kristova láska má umlčať každú pochybovačnú otázku o zmysle utrpenia. Jeho vyriešenie je v konečnom naplnení.

Aj antickí filozofi a básnici tvrdili, že je nemysliteľný život, v ktorom by nebolo utrpenie. Kým Starý zákon vnímal utrpenie ako podmienku pre spásu, neskorý starozákonný a pohanský svet videl riešenie v odplate a odškodnení. Naopak, kresťan trpí s Kristom. Prostredníctvom utrpenia sa dozrieva v múdrosti, v sile a v súcite, pričom utrpenie sprevádza nádej na jeho ukončenie vo večnosti.

Utrpenie je aj veľkým pokušením k zúfalosti, k strate zmyslu života a k neveru voči Bohu. Z kresťanského pohľadu bolesť a utrpenie sú skúškou viery, ochranou pred hriechom, privádzajú  k nádeji, k dobru, k naplneniu.

Kto vníma terajšie veľké utrpenie len cez literu nekresťanského chápania, ľahko sa môže uchýliť   k posudzovaniu a odsudzovaniu, k hľadaniu nezmyselných príčin, ktoré vo väčšine prípadov môžu byť dôsledkami značnej a dlhodobej materiálnej biedy.

Ak budeme pristupovať k trpiacim s Ježišovými očami, tak potom naším dobrovoľným utrpením pri pomoci trpiacim môžeme vytvoriť mnoho dobra a takto svedčiť o Ježišovom diele spásy. Súcitom a pomocou môžeme prispieť k budovaniu medziľudského rešpektu a sami rásť v mnohých dobrých ľudských vlastnostiach. Tieto dobré skutky sa môžu stať protiváhou páchaniu zlých skutkov na nevinných a zároveň odkazom, aby si hlavní zodpovední za terajšie utrpenie uvedomili svoj omyl a snažili sa o čo najrýchlejšiu nápravu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.