Celková čiastka
Zostávajúci čas
V Starom zákone sa utrpenie chápalo ako dôsledok narušeného vzťahu ľudí s Jahvem. Vnímalo sa ako trest za prvotný hriech a pri osobnej vine malo utrpenie pripomínať Boží hnev. Pri utrpení nevinného našiel starozákonný svet vysvetlenie, že ide o skúšku vernosti. Dobrovoľne prijaté utrpenie malo zástupnú silu zmierenia a vykúpenia. Proroci sa stali znakom Jahveho utrpenia pre neverný ľud a preukazovali mu aj súcit.
V Novom zákone sa utrpenie vzťahuje v prvom rade na Ježiša – jeho kríž, smrť a vzkriesenie. Odvtedy sa utrpenie považuje za podstatu kresťanskej existencie. Utrpenie Ježiša a jeho učeníkov súvisí s dejinami spásy. Utrpením vydávajú Ježišovi nasledovníci svedectvo o Kristovom vykupiteľskom diele. Apoštol Pavol sa dokonca teší z utrpenia, ktoré má byť zdrojom dobier pre Cirkev. Ľudské utrpenie podľa tohto apoštola národov sa nedá ani len porovnať s budúcou nebeskou slávou, ktorá trpiaceho očakáva.
Samotný Ježiš rozpráva málo o príčinách utrpenia. Utrpenie má podľa jeho slov osobitný význam. Má napomáhať pestovanie lásky. Kristova láska má umlčať každú pochybovačnú otázku o zmysle utrpenia. Jeho vyriešenie je v konečnom naplnení.
Aj antickí filozofi a básnici tvrdili, že je nemysliteľný život, v ktorom by nebolo utrpenie. Kým Starý zákon vnímal utrpenie ako podmienku pre spásu, neskorý starozákonný a pohanský svet videl riešenie v odplate a odškodnení. Naopak, kresťan trpí s Kristom. Prostredníctvom utrpenia sa dozrieva v múdrosti, v sile a v súcite, pričom utrpenie sprevádza nádej na jeho ukončenie vo večnosti.
Utrpenie je aj veľkým pokušením k zúfalosti, k strate zmyslu života a k neveru voči Bohu. Z kresťanského pohľadu bolesť a utrpenie sú skúškou viery, ochranou pred hriechom, privádzajú k nádeji, k dobru, k naplneniu.
Kto vníma terajšie veľké utrpenie len cez literu nekresťanského chápania, ľahko sa môže uchýliť k posudzovaniu a odsudzovaniu, k hľadaniu nezmyselných príčin, ktoré vo väčšine prípadov môžu byť dôsledkami značnej a dlhodobej materiálnej biedy.
Ak budeme pristupovať k trpiacim s Ježišovými očami, tak potom naším dobrovoľným utrpením pri pomoci trpiacim môžeme vytvoriť mnoho dobra a takto svedčiť o Ježišovom diele spásy. Súcitom a pomocou môžeme prispieť k budovaniu medziľudského rešpektu a sami rásť v mnohých dobrých ľudských vlastnostiach. Tieto dobré skutky sa môžu stať protiváhou páchaniu zlých skutkov na nevinných a zároveň odkazom, aby si hlavní zodpovední za terajšie utrpenie uvedomili svoj omyl a snažili sa o čo najrýchlejšiu nápravu.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram