TopTip

Spoločenský komentár: Zmysel utrpenia

Spoločenský komentár: Zmysel utrpenia zdroj foto: pexels.com

V Starom zákone sa utrpenie chápalo ako dôsledok narušeného vzťahu ľudí s Jahvem. Vnímalo sa ako trest za prvotný hriech a pri osobnej vine malo utrpenie pripomínať Boží hnev. Pri utrpení nevinného našiel starozákonný svet vysvetlenie, že ide o skúšku vernosti. Dobrovoľne prijaté utrpenie malo zástupnú silu zmierenia a vykúpenia. Proroci sa stali znakom Jahveho utrpenia pre neverný ľud a preukazovali mu aj súcit.

V Novom zákone sa utrpenie vzťahuje v prvom rade na Ježiša – jeho kríž, smrť a vzkriesenie.  Odvtedy sa utrpenie považuje za podstatu kresťanskej existencie. Utrpenie Ježiša a jeho učeníkov súvisí s dejinami spásy. Utrpením vydávajú Ježišovi nasledovníci svedectvo o Kristovom vykupiteľskom diele. Apoštol Pavol sa dokonca teší z utrpenia, ktoré má byť zdrojom dobier pre Cirkev. Ľudské utrpenie podľa tohto apoštola národov sa nedá ani len porovnať s budúcou nebeskou slávou, ktorá trpiaceho očakáva.

Samotný Ježiš rozpráva málo o príčinách utrpenia. Utrpenie má podľa jeho slov osobitný význam. Má napomáhať pestovanie lásky. Kristova láska má umlčať každú pochybovačnú otázku o zmysle utrpenia. Jeho vyriešenie je v konečnom naplnení.

Aj antickí filozofi a básnici tvrdili, že je nemysliteľný život, v ktorom by nebolo utrpenie. Kým Starý zákon vnímal utrpenie ako podmienku pre spásu, neskorý starozákonný a pohanský svet videl riešenie v odplate a odškodnení. Naopak, kresťan trpí s Kristom. Prostredníctvom utrpenia sa dozrieva v múdrosti, v sile a v súcite, pričom utrpenie sprevádza nádej na jeho ukončenie vo večnosti.

Utrpenie je aj veľkým pokušením k zúfalosti, k strate zmyslu života a k neveru voči Bohu. Z kresťanského pohľadu bolesť a utrpenie sú skúškou viery, ochranou pred hriechom, privádzajú  k nádeji, k dobru, k naplneniu.

Kto vníma terajšie veľké utrpenie len cez literu nekresťanského chápania, ľahko sa môže uchýliť   k posudzovaniu a odsudzovaniu, k hľadaniu nezmyselných príčin, ktoré vo väčšine prípadov môžu byť dôsledkami značnej a dlhodobej materiálnej biedy.

Ak budeme pristupovať k trpiacim s Ježišovými očami, tak potom naším dobrovoľným utrpením pri pomoci trpiacim môžeme vytvoriť mnoho dobra a takto svedčiť o Ježišovom diele spásy. Súcitom a pomocou môžeme prispieť k budovaniu medziľudského rešpektu a sami rásť v mnohých dobrých ľudských vlastnostiach. Tieto dobré skutky sa môžu stať protiváhou páchaniu zlých skutkov na nevinných a zároveň odkazom, aby si hlavní zodpovední za terajšie utrpenie uvedomili svoj omyl a snažili sa o čo najrýchlejšiu nápravu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Attic house suitable for a small plot and as a cottage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.