TopTip

Spoločenský komentár: Zmierenie

Spoločenský komentár: Zmierenie

Keď sme pred rokom slávili veľkonočné sviatky počas prvých obmedzení, nikto netušil, že sa podobný scenár zopakuje aj v tomto roku. Obmedzenia boli síce v mnohom podobné, no pocity a skúsenosti sa v tomto roku značne líšili.

Kým pred rokom sme boli na začiatku pandémie celkom svieži a v mnohých smeroch odolní, dlhodobé vystavenie rôznym druhom stresu, námahy a utrpenia zanechali na nás po roku rany. Kým pred rokom bolo obetí pandémie málo, v tomto roku už hádam ani nebolo človeka, ktorému by počas roka nezomrel niekto z rodiny, priateľov, kolegov alebo známych.

Boli aj situácie, keď sme sa lúčili s  celkom mladými osobami. Bola to značná tragédia a agónia, taká, akou smrť býva. Bez svetielka nádeje by dotknutý upadol do víru beznádeje. To, že semiačko kresťanskej viery je v našej krajine zakorenené, bolo badať aj na nasadení, s akým ľudia z covidových oddelení pristupovali k odkázaným pacientom.

Uvedomenie si hodnoty človeka cez Ježišove slová a skutky prináša nové svetlo do vzťahov nielen medzi nebom a zemou, ale aj ľuďmi navzájom. Ježišova misia na zemi má v mnohom veľmi symbolický rozmer, ako dospieť k uzdraveniu narušených vzťahov medzi ľuďmi, ale aj národmi.

Ľudia poznačení pandémiou so znepokojením počúvajú správy o opätovnej eskalácii násilia medzi národmi v rôznych kútoch sveta, aj v neďalekom okolí na hraničných oblastiach Ukrajiny. Na územiach, kde prebiehali boje, sa akoby vytratil život. Narušené vzťahy, ktoré prerástli do otvoreného konfliktu, požadujú až príliš vysokú daň.

Aj my sme na našom území počas ostatných vyše sto rokov mali ozbrojené konflikty na hraničných územiach. Prvotná eskalácia násilia tradične zo strany väčšieho na menšieho priniesla zväčša násilnú odpoveď. Paralýza života na dotknutom území sa tiahla desaťročiami.

Božia logika vo svetle veľkonočných udalostí je celkom opačná. Silnejší a mocnejší náprotivok sa nestal príčinou agresie, útoku, destabilizácie či rozvratu, ale naopak iniciátorom a motivátorom odpustenia, zmierenia, pozvania k zmene zmýšľania a spoločného napredovania v budovaní a rozkvete.

Ak predovšetkým tá silnejšia strana – motivovaná pocitmi krivdy, nespravodlivosti, krvácajúcich rán – vnáša do vzťahov medzi národmi pocity ohrozenia, vedie to len k destabilizácii, paralýze vzťahov a navyše zbytočnému utrpeniu ľudí na dotknutých hraničných územiach.

Udalosti okolo kresťanských sviatkov Veľkej noci nám na jednej strane pripomínajú, aby sme upriamili svoju pozornosť na tých, ktorí skutočne trpia pre narušené vzťahy medzi nebom a zemou, medzi ľuďmi navzájom i medzi národmi. Ponúka nám aj indície, ako môže cez akt dobroty, obety a  odpustenia zo strany silnejšieho dôjsť k novej nádeji, zlepšeniu a obnove života. Cieľu, po ktorom túžia obe strany.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.