TopTip

Spoločenský komentár: Zefektívňovanie zdrojov

Spoločenský komentár: Zefektívňovanie zdrojov zdroj foto: pexels.com

Možno si to tak dobre neuvedomujeme, ale ocitli sme sa v novej geopolitickej situácii. Krajina, ktorá zaútočila na svojho západného suseda, je zároveň významným obchodným partnerom Európskej únie, ako na strane dovozu, tak aj na strane vývozu.

Európska únia po zavedení sankcií, ktoré majú za cieľ zastaviť nezmyselný ozbrojený konflikt, neprichádza len o dodávky surovín a energií, ale aj o významného odberateľa služieb a tovaru. Dôsledkom toho bude nemalé zníženie výkonu európskych ekonomík, čo sa ukáže zrejme až o rok pri medziročnom porovnaní.

Hoci čelíme nebývalej vlne zdražovania pre vysokú infláciu, onedlho môžeme čeliť aj hospodárskej kríze. Na mieste je preto otázka, ako efektívnejšie využívať zdroje, ktoré vždy boli nedostatkové. Po sprísnení sankcií budú ešte vzácnejšie. Hoci vysoké ceny paliva už sami o sebe nabádajú k šetreniu, stále sa dá toho urobiť viac.

Vplyv pandémie urýchlil trend v oblasti verejnej dopravy, ktorý badať na Slovensku už roky. So zvyšovaním životnej úrovne od 90-tych rokov klesá počet osôb, ktoré využívajú verejnú dopravu, autobusy, električky, trolejbusy a vlaky.

Tie neboli nejako preplnené na väčšine Slovenska už pred pandémiou. V ostatných rokoch sa prostriedky verejnej dopravy značne vyprázdnili. Na druhej strane pribudla na cestách masa áut s jedným alebo dvoma pasažiermi. S tým sú spojené zápchy na miestach, kde pred rokmi nebývali.

Nový problém by sa dal riešiť budovaním nových ciest a obchvatov, to by však trvalo celé roky. Čistejšiemu prostrediu v obciach a mestách by to istotne prospelo. Lepšia a bezpečná sieť cyklotrás by odľahčila cesty a prispela by k zníženiu spotreby pohonných hmôt.

Rýchlym a významným príspevkom by bolo opätovné využívanie verejnej dopravy, aby bola opäť hromadnou a nie minoritnou. Spôsobov, akými zatraktívniť hromadnú dopravu, je viacero, stačí sa poobzerať po riešeniach v okolitých krajinách. Zároveň bude dobré sledovať kroky tých európskych krajín, ktoré sú podobne závislé od ruských dodávok ako my na Slovensku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.