Celková čiastka
Zostávajúci čas
Víťaž českých volieb Andrej Babiš
Situácia v Európe je komplikovanejšia, ako si vôbec niekto dokázal pred 5 rokmi predstaviť. Európske spoločenstvo národov sa pred utečeneckou krízou, brexitom, inými regionálnymi nepokojmi, aj napriek hospodárskej kríze a potom aj kríze s eurom považovalo za pokojný prístav mieru, prosperity.
V porovnaní s ostatným svetom bol aj miestom s celkom harmonickým spolunažívaním jej obyvateľov. Spomínam si ešte na študentské časy z Bavorska, kde sa jeden tamojší obyvateľ pýtal, spolužiakov z Indie a Ukrajiny, či sa v Bavorsku necítia ako v nebi.
Máme rok 2017, v Nemecku a Rakúsku a naposledy aj v Česku prebehli parlamentné voľby, z ktorých vzišli také disharmonické a chaotické volebné výsledky, že každý rozumný politológ a ekonóm musí krútiť hlavou, ako to takto pôjde ďalej, a či sa z takto rozhádaných a nahnevaných častí obyvateľstva neuvarí ďalšou gradáciou ešte nejaká horšia pohroma.
Podobne ako u našich západných nemecky hovoriacich susedov, tak aj v Čechách bodovali predovšetkým populisti a prehnaní kritici doterajších pomerov.
Lídri politických strán sa neubránili pokušeniu získania čo najväčších politických preferencií. Z aktuálnych protiimigračných a protimoslimských i protieurópskych nálad sa snažili získať maximálny kapitál.
Každý sa snažil vydobiť pre seba maximálny úžitok tak, že to v konečnom dôsledku škodí spoločnosti ako celku. Uplatňovanie princípu slobodného trhu v politickom súťažení tu naráža na svoje limity.
Andrej Babiš
Líder vládnej strany ANO a bývalý minister financií Andrej Babiš bodoval kritikou štandardných politických strán, ktorých vinil z korupcie a so spolupráce s oligarchami. Pritom sám je veľmi bohatý a ako politik sa stihol stať vlastníkom časti médií, štvrtého nástroja moci v krajine, ktorý by mal kontrolovať moc v krajine, aby sa neobohacovala vo svoj prospech. Podobnou rétorikou kritiky štandardných strán bodovala aj Česká pirátska strana.
U českých susedov získala oproti posledným voľbám aj opozičná ODS. Súčasťou jej celkom rozumnej kampane bola aj kritika inštitúcií Európskej únie.
Tomio Okumara
No jednoznačným majstrom predvolebného boja v šírení strachu a nespokojnosti bol líder strany euroskeptickej a vlasteneckej strany SPD, Tomio Okamura. Za takéto protimigračné a protiislamské výroky, by severne od Čiech čelil možno aj trestnému oznámeniu. Na českých voličov to ale fungovalo. Čo ale vzrastie z toho, keď v spoločnosti zasievame nenávisť a strach? Takto sa spoločnosť iba viac od seba oddelí, polarizuje sa, čo v konečnom dôsledku bude škodiť všetkým.
Vo sfére trhu, výstavby a podnikania, ak je voľný trh oveľa drahší, ako keby existoval jeden poskytovateľ, nastupuje regulácia. Buď firmy sami alebo im poskytovateľ stanoví podmienky, kto a za akých podmienok sa môže uchádzať o zákazku. Aby sa napríklad nestalo, že firma, ktorá poskytla najlacnejšiu zákazku, ju vôbec nedokázala zrealizovať, alebo by sa výsledná cena niekoľkonásobne predražila.
Aj v politickom boji stojí na zváženie sprísniť pravidlá, kto všetko a za akých podmienok sa môže uchádzať o priazeň voličov pri najbližších voľbách. Napríklad by to nemal byť niekto, kto priamo alebo nepriamo zarába na štátnych zakázkach, alebo niekto, kto verejne deklaruje nenávisť voči všetkým príslušníkom nejakej rasy alebo náboženstva.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram