Celková čiastka
Zostávajúci čas
Slovensko sa po 18-tich rokoch dočkalo vzácnej návštevy. Na svoju oficiálnu návštevu pricestovala hlava Katolíckej cirkvi, pápež František. Pre mnohých ľudí na Slovensku je tento v poradí 266. rímsky biskup značne kultúrne aj geograficky vzdialený. Ide o prvého pápeža v amerického svetadielu, o prvého pápeža z južnej pologule a po stáročiach o pápeža, ktorý sa nenarodil v Európe.
Oblasť, v ktorej terajší pápež vyrastal, má aj vplyv na dôraz a akcenty, ktoré vyzdvihuje počas svojich apoštolských ciest. Z jeho jednotlivých príhovorov po celom svete badať, že má spolu so svojím prípravným tímom dobré poznatky o krajinách, ktoré navštívil. Inak tomu nebolo ani počas terajšej cesty po Slovensku. Jeho príhovory, aj vďaka mnohým poukázaniam na krásy z dejín a krajiny, vedia byť srdcu blízke širokému okruhu miestnych ľudí.
Dejiny latinskej Ameriky a jej miestnej Katolíckej cirkvi, z ktorej vzišiel pápež František, sa odvíjali vo viacerých smeroch odlišne, ako naše stredoeurópske prostredie. Kým my sme silu neslobody a násilia prežívali v minulosti ako dôsledok budovania socialistických ideológií, v oblasti latinskoamerických krajín sa páchalo násilie pod rúškom budovania kapitalizmu. Tak ako u nás, tak aj tam sa miestna cirkev vo veľkej miere postavila na stranu utláčaných. Aj v tomto smere tento argentínsky pápež viac upozorňuje na úskalia a nebezpečenstvá nekontrolovanej snahy o moc a nadobúdania bohatstva z výlučne sebeckých a egoistických princípov.
Podobné nebezpečenstvo destabilizácie hrozí každej krajine, ak sa úspešné časti spoločnosti prílišne zahľadia samy do seba, oboženú okolo seba deliace múry a ploty. S láskou podobnou tej Ježišovej, o ktorej nachádzame správy v evanjeliách, aj Františkovi veľmi záleží na dobre každej jednej ľudskej bytosti; dokonca celého stvorenia, prírody. Ani si dostatočne neuvedomujeme, ako od nej veľmi závisí všetok život na tejto Zemi.
Slovensko spolu s ostatnými krajinami v strede Európy písalo celkom úspešný príbeh transformácie z komunistickej krajiny. Napriek nástupu kapitalizmu a trhového hospodárstva sa v našom geografickom prostredí nevytvorili veľké getá alebo favely s odsunutými ľuďmi, ktorým by boli vo veľkej miere odopierané služby a životné príležitosti.
Aj vďaka neúnavnej a obetavej práci mnohých ľudí dobrej vôle a aj členov cirkvi nie je evanjeliová výzva lásky k blížnemu u nás len prázdnym gestom. No stále sú možnosti na zlepšovanie. Ak budeme na Slovensku v týchto kresťanských výzvach na budovanie dobrej, úctivej a vnímavej spoločnosti dostatočne kreatívni, môžeme sa stať inšpiráciou nielen pre krajiny, v ktorých transformácia z totality ostala len na polceste, ale aj pre tradične demokratické a slobodné krajiny. Tam, kde sa značná časť obyvateľov oprávnene cíti žiť v neslobode.
Latinskú Ameriku dlhé roky sužovali dlhoroční vodcovia a diktátori. Ak ich vláda trvala desaťročia, nezaobišlo sa to bez útlaku a obmedzení pre ľudí s iným názorom. Budovanie slobody pomocou celospoločenského dialógu môže výraznou mierou prispieť k tomu, aby sa nikto v krajine necítil vylúčený. Ako krajina budeme natoľko silní a súdržní, nakoľko silní a úspešní budú naše najzraniteľnejšie články.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram